Nasza Loteria

Pogoda na wiosnę 2023. Kiedy będzie ciepło? IMGW wyjaśnia, czemu kwiecień był do tej pory wyjątkowo zimny 11.06.2023

red
Prawdziwa wiosna w końcu nadchodzi do Krakowa
Prawdziwa wiosna w końcu nadchodzi do Krakowa Wojciech Matusik
Pogoda w kwietniu była zdecydowanie mało wiosenna. Temperatury w okolicach 0 stopni Celsjusza nie zachęcały do zrzucenia z siebie zimowych ubrań. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśniają, że taka pogoda w kwietniu to nic dziwnego. - Wystarczy popatrzeć na dane ekstremalne. W Polsce w kwietniu zdarzały się wartości temperatury powietrza nawet poniżej -20 stopni Celsjusza - twierdzi Grzegorz Walijewski z IMGW. Kiedy w końcu zrobi się ciepło? - W tym tygodniu w rejonie Małopolski temperatura powietrza wzrośnie do ok. 11-16 stopni Celsjusza. W nocy coraz rzadziej będą przymrozki - zapewnia ekspert.

Pogoda na wiosnę 2023. IMGW tłumaczy

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówią, że zimny jak do tej pory kwiecień 2023 roku jest wynikiem napływu do Polski chłodnych, arktycznych mas powietrza z północnej Europy.

Zapewniają jednocześnie, że niskie temperatury w tym miesiącu to nic zaskakującego.

- Wystarczy popatrzeć na dane ekstremalne. W Polsce w kwietniu zdarzały się wartości temperatury powietrza nawet poniżej -20 stopni Celsjusza (ekstremum: -21,8 stopni Celsjusza w 1931 r. w Siankach), ale również wysokie wartości, nawet upały z temperaturą 32,5 stopnia Celsjusza w 2012 r. w Słupcy czy Gnieźnie. Są to ekstremalne, ale chwilowe wartości temperatury powietrza, które mogą zdarzać się w kwietniu w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że ich amplituda wynosi ponad 50 stopni Celsjusza - przekonuje w rozmowie z nami Grzegorz Walijewski z IMGW.

Dodaje, że tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jeden chłodniejszy miesiąc nie zatrzymuje globalnego ocieplenia. - Zauważmy, że styczeń w tym roku był ekstremalnie ciepły - dodaje Walijewski.

Klimat się zmienia

Jego zdaniem istotne są też ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne opady śniegu, które miały miejsce minionej zimy. - Są niepodważalnym dowodem na zmieniający się klimat. Jest to zjawisko ekstremalne, krótkotrwałe. Takich zjawisk w przyszłości będzie coraz więcej - zapewnia ekspert z IMGW.

Kiedy będzie ciepło?

Kiedy możemy się spodziewać ocieplenia? Walijewski zwraca uwagę, że jest obserwowane już teraz.

- W końcu napływają do naszego kraju ciepłe masy powietrza. Dni stają się dłuższe. W tym tygodniu w rejonie Małopolski temperatura powietrza wzrośnie do ok. 11-16 stopni Celsjusza. W nocy już coraz rzadziej będą notowane przymrozki, które jednak mogą się pojawiać, głównie w obszarach podgórskich Karpat (nadchodząca noc). Temperatura minimalna w Krakowie wynosić będzie na ogół od 5 do 8 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu - 17-23 kwietnia - jest szansa na wartości zbliżające się do 20 stopni Celsjusza, a więc będzie jeszcze cieplej - reasumuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska