Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pojezierze olkuskie” się rozrasta. W Hutkach powstało kolejne ogromne zalewisko. Zbiornik ma już trzy hektary i ciągle rośnie

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Zalewisko w Hutkach
Zalewisko w Hutkach Paweł Mocny
Zalewisko w Hutkach jest już ogromne. Obecnie zbiornik zajmuje około trzy hektary dawnej kopalni piasku. Poziom wody podnosi się tam w zastraszającym tempie – około półtora metra na miesiąc. Jak szacują pracownicy Nadleśnictwa Olkusz zalewisko znajdujące się w pobliżu szybu „Dąbrówka” może osiągnąć nawet… 20 hektarów.

„Pojezierze olkuskie” wciąż rośnie. W Hutkach powstało kolejne ogromne zalewisko

W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy o wycince lasu porastającego dawną kopalnię piasku w Hutkach (gmina Bolesław, powiat olkuski). Drzewa były usuwane ze względu na fakt, że niebawem miało tam zacząć powstawać kolejne zalewisko w powiecie olkuskim. Tak też się stało. Niedługo po przeprowadzeniu pierwszej wycinki pojawiła się woda.

Obecnie drugie zalewisko jest już wielkie. Jak podaje Nadleśnictwo Olkusz zajmuje ono około trzy hektary i ciągle rośnie.

- Wycinka prowadzona jest z około miesięcznym wyprzedzeniem przed prognozowanym poziomem wody, który według szacunków i aktualnych pomiarów wynosi półtora metra miesięcznie i docelowo może osiągnąć poziom 310 metrów nad poziomem morza. Jeśli tak się stanie, to powierzchnia zbiornika wodnego w tym miejscu wyniesie ok 20 hektarów – informuje Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Olkusz Maria Gronicz.

Zalewisko w Hutkach
Zalewisko w Hutkach Paweł Mocny

Na tę chwilę woda „pochłonęła” część drzew, które nie zostały wycięte a także znaczną część leśnej drogi.

Warto dodać, że teren został objęty zakazem wstępu ze względu na trwające tam prace leśne. Nie można jednak powiedzieć, że jest tam całkowicie bezpiecznie. W okolicznych lasach można bowiem zaobserwować zapadliska.

Zalewisko w Hutkach
Zalewisko w Hutkach Paweł Mocny

Zalewiska w powiecie olkuskim

Pierwszym i obecnie największym zalewiskiem w powiecie olkuskim jest zbiornik, który zaczął powstawać na początku ubiegłego roku. Nazywany przed wielu mieszkańców „Chrobrym” zbiornik utworzył się w dawnej kopalni piasku przy Osadowej w Bolesławiu.

Warto przypomnieć, że woda pojawia się także w zapadliskach. Taki widok można zobaczyć chociażby w Olkuszu czy Bolesławiu. Wszystkie tereny, na których pojawiają się dziury są obejmowane zakazem wstępu, który obowiązuje do końca tego roku.

Kolejne zalewiska mają dopiero powstawać. Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie w marcu ubiegłego roku udostępniły mapy z zaznaczonymi obszarami, na których pojawi się woda.

Oprócz terenów, na których już teraz można zaobserwować powstawanie nowych zbiorników, wskazany został obszar nazywany „Piaskami” w Olkuszu. Obecnie znajduje się tam niewielkie jeziorko, które jest dość popularne wśród spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów i innych miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. W okolicy urokliwego jeziorka także można natrafić na wypełniające się wodą zapadliska.

Zalewisko w Hutkach
Zalewisko w Hutkach Paweł Mocny

Pozostałe zalewiska powstaną w gminie Bolesław. Zgodnie z udostępnionymi przez ZGH „Bolesław” mapami woda pojawi się między innymi w okolicach Hutek, a także zamkniętej od lutego tego roku obwodnicy. Działalność górnicza było prowadzona także w gminach Klucze i Bukowno. Tam nie powstaną jednak zalewiska.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska