https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokarm matki jest najlepszy dla noworodka

red.
Oddział położniczy w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie został niedawno wyremontowany. Teraz kobiety mają komfortowe warunki
Oddział położniczy w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie został niedawno wyremontowany. Teraz kobiety mają komfortowe warunki fot. archiwum szpitala
Karmienie piersią to najlepszy sposób, czyli "złoty standard" żywienia niemowląt i małych dzieci

Mleko ludzkie powinno być zalecane do żywienia noworodków zdrowych, a także wcześniaków i innych dzieci ryzyka, w formie karmienia piersią lub/i karmienia odciągniętym pokarmem matki.

Dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią lub pokarmem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Następnie w osłonie karmienia piersią, powinna być wprowadzana wartościowa żywność uzupełniająca. Karmienie może być kontynuowane tak długo, jak życzą sobie tego matka i dziecko. Ważne, aby po wprowadzeniu glutenu, kontynuować karmienie mlekiem kobiecym przynajmniej przez 2-3 miesiące.

Dieta kobiety karmiącej piersią - obal mity
Wiele kobiet zastanawia się, jak powinna wyglądać ich dieta po porodzie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ma ona olbrzymi wpływ na nasze zdrowie.

W ostatnich czasach w niepokojącym tempie rośnie liczba dzieci z alergiami, noworodki mają dokuczliwe kolki, ich mamy zmagają się z problemami związanymi z karmieniem piersią. Skąd ta plaga? Dlaczego tak wiele osób nie dostrzega oczywistych związków między tym co jemy, a tym co dokucza maluchom? Najprostszym, najtańszym i skutecznym lekarstwem na trapiące dzieci dolegliwości jest dieta ich mam - świadoma i zrównoważona.

Oto podstawowe zasady:
*każdy posiłek w okresie połogu powinien być świeży, podawany regularnie,
*nie należy jeść surowych warzyw i owoców,
*polecamy zupy, kasze, ziemniaki,
*cukier - unikaj go. U noworodków powoduje kolki, a u kobiet przyrost masy ciała. Zamiast niego można korzystać np. z miodu, jabłek na ciepło,
*unikaj glutaminianu sodu, produktów z puszki, kostek bulionowych, korzystaj z przypraw naturalnych - majeranku, tymianku, kolendry, kurkumy, cynamonu, goździków, kminku, pieprzu, imbiru,
*ostre smaki, tj. czosnek, cebula, mogą powodować u dzieci wzdęcia i kolki,
*warto stosować naturalne oleje - oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, sezamowy, unikaj olejów rafinowanych i margaryn,
*wyeliminuj z diety czarną herbatę, kawę, oraz inne produkty zawierające kofeinę - mogą powodować u dziecka pobudzenie i niepokój,
*pij zioła, które oczyszczają i wzmacniają organizm matki, utrzymują produkcje mleka i nie drażnią jelit maluszka - liść pokrzywy, liść maliny, rumianek, anyż, kardamon, cynamon, goździki i inne,
*z nabiałem na początku połogu również ostrożnie, można jeść masło, naturalny biały ser, ekologiczne jajka, maślanki, jogurty naturalne, lepiej unikać słodzonych produktów mlecznych,
*zapomnij o istnieniu mleka w proszku, produktów z białej mąki, białego ryżu i białego makaronu,
*odpowiednio zestawione produkty roślinne, białka zwierzęce, zioła oraz dobre tłuszcze sprzyjają optymalnej laktacji, stymulują zdrowie dziecka.
I zawsze pamiętaj - jedz zdrowo, nie jesteś na diecie!

Karmienie piersią jest naturalnym procesem
Karmienie piersią jest naturalną częścią procesu rozrodczego człowieka, naturalną konsekwencją ciąży i porodu.
Dawniej były rodziny wielopokoleniowe i już od najmłodszych lat kobiety obserwowały się nawzajem, pomagały sobie w macierzyństwie. Z pokolenia na pokolenie przekazywano wiedzę i umiejętności. Obecnie żyjemy często z dala od rodziny, od najbliższych, na co dzień otaczamy się elektroniką i urządzeniami. Gdy więc kobieta staje przed zadaniem zupełnie naturalnym, bywa zagubiona. To co powinna oceniać instynktownie, często ją przerasta. Potrzebuje pomocy i wsparcia.

Zapisz się do szkoły rodzenia
W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie od wielu lat działa bezpłatna Szkoła Rodzenia. To miejsce, które edukuje przyszłych rodziców i przygotowuje ich do ważnego zadania - rodzicielstwa.

W placówce znajdują się nowoczesne i komfortowe warunki do porodów. Oddział posiada profesjonalne łóżka porodowe oraz wannę do porodów w wodzie. Do dyspozycji pacjentek są trzy indywidualne sale z pełnym wyposażeniem oraz węzłem sanitarnym. Wszystkie sale są stale monitorowane przez punkt pielęgniarski. Rodząca kobieta może przebywać na porodówce sama lub z osobą towarzyszącą.

Nowoczesne łóżka porodowe pozwalają pacjentce wybrać najwygodniejszą pozycję, w której jej dziecko przyjdzie na świat. W czasie porodu stosowana jest psychoprofilaktyka bólu porodowego, techniki oddechowe i relaksacyjne, immersja wodna oraz muzykoterapia. Po urodzeniu noworodka położna kładzie go bezpośrednio na brzuchu matki - "kontakt skóra do skóry".

Czas pierwszego kontaktu noworodka z matką nie jest ograniczany. Jeżeli noworodek rodzi się drogą cięcia cesarskiego to możliwość kangurowania dziecka proponuje się ojcu. W czasie kontaktu ojciec i dziecko zajmują specjalny fotel i są pod czujnym okiem personelu.

Nawet gdy problemy pojawią się, kiedy mama wróci do domu, również nie zostaje sama, ponieważ ma możliwość konsultacji w Poradni Laktacyjnej. Im szybciej problem zostanie rozpoznany, tym skuteczniej można jej pomóc. Wsparcie, które przyjdzie na czas, pozwoli przełamać trudności, wzmocni kobietę - matkę, aby mogła z powodzeniem karmić piersią swoje dziecko tak długo, jak będą tego pragnąć oboje - matka i dziecko.

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie działa Poradnia Laktacyjna. Zapraszamy wszystkie mamy, które mają wątpliwości w kwestii karmienia piersią. Pomocy można szukać pod nr. telefonu 502 546 802.

Poradnia czynna jest trzy dni w tygodniu:
poniedziałek: 12-15
środa: 15.30-18.30
piątek 10-13.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co za bzdury! Piszą, żeby pisać a pojęcia zero!

r
reńka
Co się tak ludzie przyczepiają do diety matki karmiącej. Wymyślając takie rzeczy zniechęcają do karmienia piersią albo nawet część kobiet będzie się faktycznie do tego stosować i prawie głodzić. Sama jadłam zdrowo, ale wszystko na co miałam ochotę, bo Córeczka nie miała reakcji alergicznych. Piłam jedynie lactosan mam wsparcie laktacji i nawet już kiedy laktacja się unormowała to został w moim menu, tak profilaktycznie i dlatego, ze go polubiłam.
D
Dotaa
Redaktorom radzę doedukować się z wiedzy o laktacji ;-) Wszystkim, którzy chcą więcej wiedzieć na temat KP polecam blog Hafija.
A
Alicja
Nie generujcie kolejnych mitow!! Swieze warzywa i owoce nalezy jesc!!!!! A wy piszecie ze nie wolno
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska