Policja usunęła protestujących z Rynku [ZDJĘCIA]

  • Gazeta Krakowska

(mst)

W piątek po godz. 6 rano z krakowskiego Rynku Głównego usunięci zostali koczujący w namiotach protestujący. Obozowisko zlikwidowała policja i straż miejska, wcześniej protestujący zostali wezwani do opuszczenia Rynku przez urzędników, którzy poinformowali m.in. że w związku z małą liczbą osób protestujących, zgromadzenie uległo samorozwiązaniu. Policjanci spisywali wszystkich obecnych, natomiast pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zdemontowali namioty.

Przypomnijmy. Na Rynku protestowali przedstawiciele organizacji lokatorskich, przeciwnicy spopielarni zwłok, artyści i anarchiści. Domagali się m.in. większego wpływu mieszkańców na decyzje podejmowane przez władze, lepszej polityki mieszkaniowej miasta, zaprzestania prywatyzacji edukacji i kultury, zwiększenia ochrony terenów zielonych, a także bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ich zdaniem władze miasta, nie biorą pod uwagę interesów mieszkańców.

Protestujący otrzymali z magistratu zgodę na trwający przez tydzień protest, jednak przez cały czas urzędnicy szukali sposobu, by  pozbyć się demonstrantów z Rynku Głównego. W środę próbowali rozwiązać protest pod pretekstem, że w miasteczku namiotowym przebywa mniej niż 15 osób, a w takim przypadku nie można mówić o zgromadzeniu. Przez czas trwania protestu, kilka razy dziennie policjanci przychodzili na Rynek i liczyli uczestników akcji.

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Konkurs na najładniejsze zdjęcie matki z dzieckiem! Weź udział i zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: Flesz: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.05.2012, 08:36

pffffff sliczna.... wspolczuje Ci gustu

27.05.2012, 08:34

ale przeciez sa pewne granice. nie musza siedziec miesiac na plycie Rynku...

25.05.2012, 20:57

człowieku zrobiłem i zarobiłem więcej niż całe twoje drzewo genealogiczne, naprawdę. Jestem liberałem ale twierdzę że każdy ma prawo protestować na rynku głównym w Krakowie, nawet anarchiści i biedacy. A fontanna jest bardziej paskudna niż ich namioty.

25.05.2012, 20:27

Ładna ta dziewczyna w czarnej bluzie na zdjęciu nr 7, ajj :)

25.05.2012, 20:09

Wiekszosc opini popierajacych protest nie bardzo wie o czym pisze postulaty protestujacych sa nierealne a wrecz dziecinne >ZROZUMCIE KRETYNI ZE NA TYM PADOLE NIC ZA DARMO NIE JEST. A KRAKOW NIE ODBIEGA Z ZADLUZENIEM OD INNYCH MIAST TAKA JEST PRAWDA.BEZCHOLOWIA NIE MOZNA TOLEROWAC> 95% postulatów to sprawa sejmu i rzadu a nie samorzadu won do warszawy i tam protestowac.

25.05.2012, 19:59

Dosyć mamy śmieci i nawiedzonych protestantów.Zamiast wiecznie narzekać bierz się do roboty.Tak jak większość naszych mieszkańców.

25.05.2012, 16:44

wesołe jewro. By żyło się lepiej oczywiście. No cóż, wybierając takie a nie inne do władz towarzycho krakowianie zgotowali sobie ten los.

25.05.2012, 16:25

większym obciachem dla miasta jest nie działająca i brzydka fontanna niż protestujący.

Ludzie nie udawajmy, miasto ma problemy, kasa idzie na stadiony, nie remontuje się ulic, mamy coraz większy dług. Ale my chcemy być piękni jak z reklamy i udawać dla turystów jacy to jesteśmy super. A wystarczy przejść się na osiedla i zobaczyć całe dziadowstwo Majchrowskiego.

My jesteśmy biedni ale szpanujemy przed obcymi na kredyt. Klasyczny obciach.

Rynek należy do mieszkańców, każdy ma prawo tam protestować. NIE DLA LANDYRNKOWAtEGO I SZTUCZNEGO KRAKOWA !

25.05.2012, 15:26

Kilka faktów dla twojej wiadomości:

- w socjalizmie nie było prawa do protestów, stąd tekst o skansenie socjalizmu totalnie nie trafiony
- nikt nie dyskutuje z merytoryczną wartstą protestu. Nie ważne, czy postulaty są głupie czy mądre, sensowne czy bezsensowne a wręcz debilne - protestujący MAJĄ PRAWO w demokracji je wyrazić. Więc nie bardzo rozumiem po jaką cholerę piszesz o deweloperach i innych bzdurach, skoro fakt najbardziej podstawowy dotyczy złamania prawa do protestowania. Prawa, które w każdej demokracji jest normą a nie przywilejem. Mówiąc krótko: pogwałcone zostały swobody obywatelskie. I to jest najważniejsze.

25.05.2012, 15:18

Proponuję czytanie ze zrozumieniem. Ukończenie MEDYCZNEGO KIERUNKU nie oznacza ukończenia Wydziału Lekarskiego.
A że ludzie czekają miesiącami do specjalisty - to pretensje zgłoś do rządu, który miał uzdrowić polską służbę zdrowia, a nie do lekarzy, któryzy na system wpływu za bardzo nie mają.

25.05.2012, 15:11

Po pierwsze: nie było twkiego tworu prawnego jak IV RP
Po drugie: jeżeli masz na myśli czas za panowania poprzedniej ekipy, to - czy to ci się podoba czy nie - swobód obywatelskich było więcej, cenzury, inwigilacji i nadużywania prawa przez policję i straż miejską było mniej. I nie ważne czy się piS lubi czy nie - fakty są faktami.

25.05.2012, 14:50

cepie tak protestuj za miesiąc jak już będzie po imprezie hahah co za bałwan.

25.05.2012, 14:49

Dla ustalenia faktów:
Trzebaby zmeinić konstytucję, aby nazwać Polskę "IV RP". To nie miało miejsca. NIe było IV RP tylko demagogia i sny Kaczorów o potędze.

25.05.2012, 14:42

Postulaty protestujących to stek absurdów:
- darmowe MPK? KTO ZA TO ZAPŁACI?
- brak prywatyzacji MDKów? KTO MA JE FINANSOWAĆ? miasto z długami???
- polityka mieszkaniowa? W tym roku padł rekord podaży mieszkań! Deweloperzy uruchomili rekordową ilość inwestycji - najwięcej w Podgórzu.
- zaniechanie budowy spalarni? A GDZIE BUDOWAC CMENTARZE? Może zamiast terenów pod budynki mieszkaniowe?

25.05.2012, 14:33

NIE WIEDZIE SIĘ ŹLE
Zabidzenie lekarzy to mit. I raczej nie znajdziesz współczucia w ludziach, którzy do specjalisty czekają pare miesięcy by potem zostać potraktowani jak 5te koło u wozu.

25.05.2012, 14:19

za miesiac sie zaczyna euro w tedy zacznimy protestowac !!!

25.05.2012, 13:49

Tylko w rezimach totalitarnych traktuje sie wten sposob demonstrujacych! Wstyddla Krakowa. W demokracji obywatele maja prawo do wyrazania protestu, czy to sie wladZy podoba cZy nie. CZy wzorem dla Krakowa sa Chiny i Korea Polnocna? Tacy mieszkancy, jak Ci z miasteczka powinni byc wzorem do nasladowania, bo im sie chce, nie sa obojetni i egoistyczni, skupieni tylko na sobie i wlasnym podworku. Nalezy im sie szacunek, wsparcie i pomoc w dzialanich na rzecz spolecznosci. Aresztowania zostawcie sobie dla chuliganow a nie zaangazowanych spolecznie mieszkancow. im zalezy na dobru wspolnym, a nie przywilejach wybrancow. A turysci? Jesli przybyli tu z krajow demokratycznych, wiedza, ze protesty sawpisanewdemokracje. DZiwic sie moga i zazdroscic tylko Ci z Chin. Popieram ten protest, dziekuje uczestnikom za poswiecenie czasu i energii, bo robili to takze dla mnie i dla innych. Szacunek!

25.05.2012, 12:59

Bo nie śpią tam i nie rozkładają namiotow ?

25.05.2012, 11:50

W miastach na prawach powiatu (a takim jest Kraków) zdecydowanie większą rolę odgrywa prezydent. Rada Miasta nie ma nic do działania urzędników miejskich czy Straży Miejskiej - czyli organów które zadziałały by usunąć manifestacje. W naszym systemie samorządowym aby sprawnie rządzić miastem (gminą, powiatem itd.) potrzebna jest współpraca między prezydentem (lub wójtem, burmistrzem...) a radą (miasta lub gminy). Jeżeli tej współpracy nie ma - tak jak jest to w Krakowie, to nie ma możliwości by miasto się prawidłowo rozwijało. Brak jest wtedy spójnej polityki i wizji miasta. Za sytuacje w mieście przede odpowiada przede wszystkim prezydent - taka smutna prawda (zwłaszcza, że to on doprowadził miasto do finansowej ruiny przez ostatnie 8 lat...)

25.05.2012, 11:35

a ja mam pytanie, na jakiej podstawie usunięto tych ludzi?? i czemu w taki razie nie usuwa się wszystkich z rynku za samo tam przebywanie?

25.05.2012, 11:31

Bezczelny typie.Potrafię się cieszyć z rozmów ze znajomymi, piękną pogodą czy smacznym posiłkiem.Tyle że nie potrafię się cieszyć z tego, że na nic mnie tutaj nie stać, a skończyłem trudny medyczny kierunek, robie drogie kursy, a pracy szukam już 6 miesiac.WIęc skończ tutaj pierdolic o ponurakach, bo jak każdy, chciałbym tylko godnie żyć w mieście które kocham.Tymczasem jest tutaj robiona tylkoe mekka dla turystów, gdzie z zewnątrz jest bardzo fajnie i wesoło, dopiero gdy się wejdzie w w podwórka widać smutne obrazki.Ale owszem, pewnie miało się bogatych rodziców i lepszy start to się człowiek może uśmiechać.

25.05.2012, 11:18

"miszczu" a czy mógbyś pisać za siebie i w swoim imieniu? Zostaw społeczeństwo w spokoju, nikt ci nie każe się uśmiechać, zresztą śmiać się też trzeba umieć, dla wiecznie nieszczęśliwych ponuraków, którzy tylko narzekają i czekają na mannę z nieba, śmiech jest nieosiągalny.

25.05.2012, 11:15

Tabor, którym jesteś tak zachwycony - jest wzięty na kredyt. Mpk ma olbrzymi problem z jego spłatą... zatem wozisz tyłek czymś, co jest kupione na wyrost. Jak wszystko w tym mieście, polityka komunikacyjna jest nieprzemyślana, wydaje się kasę, której się nie ma. Wszystko wygląda ładnie - z wierzchu. Zaczynasz się przyglądać i widać syf.

25.05.2012, 11:08

i dwoje protestujących - LOL
do tego kolejnych 10 strażników miejskich i pracowników zikitu
żałosne

25.05.2012, 11:03

Miasta. Zbliża się EURO i nie chce tracić wizerunkowo. Ludzie by widzieli, że co innego propaganda PO, a co innego widzi społeczeństwo. A tak, ma być wesoło i wszyscy muszą się uśmiechać jak to jest wspaniale.