https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

16 grudnia. To tego dnia podpalono stadion Cracovii. Przypominamy Kraków z lat 60.

Redakcja Kraków
Fontanna projektu prof. Wiktora Zina, która była nazywana „kanapą”. Znajdowała się na Rynku od lat 60. XX wieku do czasu demontażu w 2005 roku. Wielu dziś za nią tęskni, pojawiały się apele o jej powrót na Rynek w miejsce budzącej kontrowersje nowej fontanny "Kryształ".
Fontanna projektu prof. Wiktora Zina, która była nazywana „kanapą”. Znajdowała się na Rynku od lat 60. XX wieku do czasu demontażu w 2005 roku. Wielu dziś za nią tęskni, pojawiały się apele o jej powrót na Rynek w miejsce budzącej kontrowersje nowej fontanny "Kryształ". mhk.pl
Lata 60. minionego wieku przyniosły wiele potrzebnych zmian w krajobrazie Krakowa, to wówczas nad brzegiem Wisły powstał Dom Handlowy Jubilat, a obok Błoń - hotel Cracovia, w tym czasie wzniesiono również biurowiec Biprostalu. Budowano Miasteczko Studenckie, a w kamienicy przy Rynku został otwarty jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce - Pod Jaszczurami, który istnieje do dziś. Proponujemy przenosiny do Krakowa sprzed 60 lat dzięki archiwalnym zdjęciom ze zbiorów Muzeum Krakowa.

Lata 60. oprócz nowych inwestycji, to także czas remontów. Te odbywały się m.in. na Rynku Głównym, gdzie miała miejsce jego przebudowa. Tak wyglądała płyta Rynku obserwowana z Wieży Ratuszowej (zdjęcie datowane jest na lata 1962-1964).

16 grudnia. To tego dnia podpalono stadion Cracovii. Przypominamy Kraków z lat 60.
mhk.pl

Remont i przebudowa nawierzchni Rynku rozpoczęła się po 1960 roku. To ta metamorfoza najważniejszego placu w mieście wyeliminowała z niego stary bruk wapienny (z wyjątkiem otoczenia kościoła św. Wojciecha), porfirowe chodniki. Usunięto również torowiska tramwajów. Samochody wciąż mogły jednak wjeżdżać na Rynek aż do 1979 roku.

Rynek przykryły kamienne płyty: z granitu, bazaltu i dolomitu. Został on uroczyście otwarty po przebudowie w maju 1964 roku. Zmiany dotknęły także wieżę Ratuszową. Generalnej przebudowy doczekał się też w tamtych latach plac Szczepański.

Lata 60. również nie należały do spokojnych. 27 kwietnia 1960 r. w Nowej Hucie wybuchły zamieszki. Komunistyczne władze przystąpiły do demontażu krzyża postawionego na Osiedlu Teatralnym, a mieszkańcy stanęli w obronie symbolu religijnego. Z kolei 13 lipca tego samego roku Kraków nawiedziła powódź, która uszkodziła wiele budynków.

W 1963 roku w wyniku podpalenia przez nieznanych sprawców, całkiem spłonął stadion Cracovii. W połowie lat sześćdziesiątych po ulicach Krakowa grasował seryjny morderca Karol Kot, znany jako „Wampir z Krakowa”. Został aresztowany 14 lipca 1966 r. i oskarżony o zamordowanie dwóch osób, 10 prób zabójstwa oraz cztery zbrodnicze podpalenia. Dwa lata później został skazany na karę śmierci i powieszony.

11 marca 1968 r. wybuchły w Krakowie protesty studentów przeciw represjom, które dotknęły ich kolegów z Warszawy. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego 8 marca odbyła się pokojowa demonstracja w obronie praw obywatelskich, która została brutalnie zaatakowana przez oddziały ZOMO. Dwa dni później krakowscy studenci zostali brutalnie pobici pod budynkiem Collegium Novum również przez oddziały ZOMO.

Jak wyglądał Kraków w latach 60? Zobacz na historycznych zdjęciach.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
N.
Kraków jeszcze 25 lat temu to była dziura, z której wszyscy uciekali do Warszawy, bo tu nie było szans na zarabianie rozsądnych pieniędzy, a miasto było zaniedbane i brudne. Niektóre dzielnice były po prostu niebezpieczne... Urodziłem się w Krakowie i mieszkam tu całe życie, ale nie chciałbym powrotu do lat 90-tych, nie mówiąc o czasach komunistycznych.
T
Teraz to przykre miejsce
Był sobie Kraków… miasto, gdzie „chodzi się z księżycem w butonierce”. A teraz mamy kosmopolityczne, przeludnione migrantami i „uchodźcami” miasto — pełne szklanych kloców (tzw. „biurofcuff”) — po którym ciężko się poruszać, wskutek zarządzania ruchem przez duet wiadomych Łukaszy.
R
Rudy z Budy
To bylo wspaniale miasto, bylo magiczne, pelne uroku i tajemnic. Te 1000 lat histori miasta zostalo zniszczone przez Przyblede z Sosnowca. Zostal syf, burdel i pijalnia piwa dla bydla z Anglii.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska