Nieprzypadkowo wystawa, zrealizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, została otwarta właśnie teraz. - W 2016 roku przypadają okrągłe rocznice: 105. rocznica urodzin oraz 25. rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego - wyjaśnia Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. - Ekspozycja skupia się na jego roli w wydarzeniach lat 60. - dodaje.
Autorzy: Marzena Rogozik, Oskar Nowak
Wystawa jednak pojawiła się w grudniu, a nie w marcu (miesiąc urodzin publicysty) czy we wrześniu (miesiąc jego śmierci). - Jeśli nie któryś z tych dwóch miesięcy, to właśnie grudzień wydawał się najbardziej odpowiedni na wernisaż wystawy. Stefan Kisielewski zawsze na Boże Narodzenie pisał wyjątkowe felietony do „Tygodnika Powszechnego”, dlatego w tym czasie warto go przypomnieć - mówi Maciej Zakrzewski, autor scenariusza wystawy. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą zdjęcia, dokumenty oraz fragmenty biografii politycznej Kisielewskiego.
Znajdują się tam cenne zbiory z czasów zaangażowania w przedwojenne pismo Giedroycia „Bunt Młodych”, współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” czy działalność publicysty w Kole Poselskim „Znak” i jego roli w „Liście 34” oraz w marcu ‘68. Wystawę wzbogacą również fragmenty programu telewizyjnego „Alfabet Kisiela”.
Ekspozycję można oglądać na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 1 do 30 stycznia.