Polska - Brazylia 3:1. Bo tak się przeżywa wielki sport! [ZDJĘCIA, WIDEO]

To było spotkanie nr 29 między Polakami i Brazylijczykami w Lidze Światowej. Nasi siatkarze odnieśli w piątek  9. zwycięstwo
To było spotkanie nr 29 między Polakami i Brazylijczykami w Lidze Światowej. Nasi siatkarze odnieśli w piątek 9. zwycięstwo Andrzej Banaś
To było widowisko godne inauguracji nowej hali. W Kraków Arenie, przy pełnych trybunach, Polacy po ciekawym meczu pokonali w Lidze Światowej Brazylijczyków.

Tego się nie ogląda, to się przeżywa - głosi hasło światowej federacji FIVB promujące siatkówkę. Dotąd, aby być uczestnikiem ważnych siatkarskich wydarzeń, trzeba było spod Wawelu jeździć do innych miast. Od wczoraj wielki sport mamy pod ręką. A na otwarcie Kraków Areny kibice - niemal komplet publiczności - i zawodnicy przekonali się, że w największej w Polsce hali atmosfera może być bardzo wyjątkowa. Od Mazurka Dąbrowskiego odśpiewanego przez kilkanaście tysięcy gardeł, przez nerwowe obgryzanie paznokci i jęk zawodu po trzecim secie, po szał radości na zakończenie. Najważniejsze, że na powitanie reprezentacji, oprócz dobrej zabawy na trybunach, był też szczęśliwy finał na parkiecie - wygrana gospodarzy.

Polacy w swoim siódmym meczu w fazie grupowej Ligi Światowej wystąpili bez lekko kontuzjowanego Mariusz Wlazłego (ból kręgosłupa), a zastępujący go Dawid Konarski spisywał się wyśmienicie. W pierwszym secie goście odskoczyli na kilka punktów (5:9). Sygnał do pogoni dał Mateusz Mika (najbardziej małopolski z kadrowiczów, wychowanek Hejnały Kęty). Wkrótce był remis (9:9), a na późniejszej wymianie ciosów lepiej wyszli Polacy. Dobrze funkcjonował środek (w ataku i bloku skuteczni byli zarówno Piotr Nowakowski, jak i Andrzej Wrona). W końcówce Brazylijczycy się pogubili, oddając punkty za darmo. Dwa ostatnie "oczka" dla gospodarzy to zepsuty serwis rywali oraz szkolny błąd rozgrywającego Bruno Rezende, któremu przy zagraniu piłka przeleciała między palcami.

Drugiego seta lepiej zaczęli Polacy, ale goście szybko przejęli inicjatywę (7:11). Pościg "biało-czerwonych" przyniósł efekt w końcówce - 19:18 po ataku Nowakowskiego - którą nasi siatkarze rozegrali wręcz koncertowo. Całość podkreślił as serwisowy Konarskiego.

Po zmianie stron Polacy szybko uciekli "Canahrinhos" (8:5 na pierwszej przerwie technicznej) i gdy wydawało się, że walka szybko się skończy, rywale zaczęli grać skuteczniej. Po serii punktów (m.in. dwa asy Lucasa Saatkampa) było 18:21. Przy dopingu stojącej publiczności "biało-czerwoni" odrobili stratę (po tym jak Nowakowski "ustrzelił" zagrywką libero Pedreierę Juniora, było 22:22). Dopiero wtedy rozgorzały emocje. Przy pierwszym setbolu, po długiej wymianie, na tablicy wyświetlił się już wynik 23:25, ale po wiedoweryfikacji przyznano punkt Polakom (24:24). Nasi siatkarze obronili pięć setboli, ostatecznie przegrali na przewagi.

W ostatniej partii trzeba było gonić Brazylijczyków: 6:8, 11:10 (po asie Nowakowskiego), 16:14, 19:15. Zryw gości odroczył na chwilę wyrok, ale nie odwrócili oni losów meczu.