FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

W siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ambasador Republiki Chorwacji w RP Tomislav Vidošević w imieniu Ministra Kultury Republiki Chorwacji podpisali program współpracy na lata 2020-2023.
Program ten precyzuje formy i obszary polsko-chorwackiej współpracy kulturalnej na szczeblu resortów kultury, a jego podpisanie ma pozwolić na wzmocnienie współpracy, która i tak trwa pomiędzy państwami, sygnowana dokumentem z 1995 roku. Nowy program wspiera nawiązywanie bezpośrednich kontaktów oraz rozwijanie współpracy między instytucjami w różnych dziedzinach kultury. Określa m.in. zasady organizacji wizyt i pobytów artystów, twórców oraz specjalistów w dziedzinie kultury, a także zasady współpracy galerii i muzeów.
Umożliwia także rozwój współpracy w dziedzinie ochrony dziedzictwa niematerialnego. Zachęca instytucje do współpracy w celu ochrony dziedzictwa kulturowego, wymiany specjalistów w tym zakresie, podejmowania wspólnych inicjatyw ochrony dóbr kultury.
W swoim wystąpieniu w Międzynarodowym Centrum Kultury prof. Piotr Gliński podkreślał, że oba państwa łączy wielowiekowa przyjaźń, ale i doświadczenie walki o zachowanie swojej tożsamości.
- Także patrząc na bieżące relacje z łatwością można dostrzec przykłady intensywnej, wieloaspektowej i owocnej współpracy dwustronnej. Jednym z elementów, który niewątpliwie wzbogaca stosunki między naszymi państwami jest współpraca w dziedzinie kultury - powiedział.
Spotkanie połączone było z premierą książki "Chorwacja. Dzieje, kultura, idee" autorstwa Macieja Czerwińskiego oraz wernisażem wystawy prac wybitnego chorwackiego plakacisty Borisa Bućana.
- Plakaty te, które w swojej tematyce dotyczą różnorodnych wydarzeń kulturalnych, stanowią swoiste dzieła sztuki, które opowiadają o innych dziełach. Artysta wprowadza w nich odniesienia do kultury masowej, ale i wielu historycznych stylów sztuki. Zawierają w sobie przesłanie o fundamentalnym znaczeniu zjawisk kultury dla życia społeczeństw - mówił Piotr Gliński.
Na krakowską wystawę twórczości Borisa Bućana składa się seria szesnastu najbardziej znanych plakatów teatralnych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Można ją zwiedzać w średniowiecznych piwnicach MCK od 2 lipca do 16 sierpnia 2020 roku.