Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się od ataków Hamasu, w wyniku których zginęło około 1400 osób, a 242 osoby zostały porwane. To przede wszystkim obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Działania militarne armii izraelskiej oraz blokada Strefy Gazy przyniosły kolejne ofiary, tym razem po stronie palestyńskiej: Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy szacuje, że na terenie enklawy zginęło już ponad 10 tysięcy osób. Według WHO 70 procent ofiar po obydwu stronach konfliktu to kobiety i dzieci.
- To humanitarna katastrofa, w której po obydwu stronach konfliktu najbardziej cierpią osoby cywilne - komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. - W Gazie brakuje obecnie tego, co jest niezbędne do życia: wody, żywności, leków, ciepłych ubrań i koców. Rodzice ograniczają swoje posiłki, aby móc nakarmić własne dzieci. A brak dostępu do czystej wody może być przyczyną groźnych dla życia dzieci chorób.
Według szacunków Ministerstwa Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Strefy Gazy, uszkodzonych lub zniszczonych może być 45 proc. budynków w enklawie. Nie funkcjonuje też 16 z 35 szpitali. W okresie od 21 października do 6 listopada przez przejście graniczne z Egiptem, w Rafah, przepuszczonych zostało łącznie 569 ciężarówek z pomocą. Jak wskazuje Polska Misja Medyczna, to nawet nie kropla w morzu potrzeb: przed wojną do Strefy wjeżdżało 500 ciężarówek z zaopatrzeniem dziennie.
- Chcemy dostarczyć ofiarom tego konfliktu rzeczy, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania. Pamiętajmy, że już niedługo będą mierzyć się z zimowymi temperaturami - dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.
Polska Misja Medyczna liczy, że przed nadejściem niskich temperatur dostęp do poszkodowanych cywilów nie będzie ograniczany przez władze po żadnej ze stron konfliktu. Polska organizacja pomoc będzie dostarczać razem z wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society.
Tak można wesprzeć pomoc Polskiej Misji Medycznej:
- ustawić płatność cykliczną w swoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
- przekazać darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
- założyć własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

Palestinian Medical Relief Society/Polska Misja Medyczna