Krzysztof Kawa
Po tym faulu Michała Helika na Raheemie Sterlingu został podyktowany rzut karny, który Harry Kane zamienił na bramkę EASTNEWS
Polska - Anglia 1:2. Bez Roberta Lewandowskiego, ale z Grzegorzem Krychowiakiem i wciąż z wielkimi nadziejami rozpoczęliśmy mecz w Londynie. Biało-Czerwoni nie napisali jednak nowej legendy na Wembley. Po remisie z Węgrami i wygranej z Andorą kadra Paulo Sousy mają za sobą najtrudniejszy egzamin w rozpoczętych eliminacjach mistrzostw świata. By osiągnąć dobry wynik, nie wystarczyło zagrać dobrze, bo Anglia to czwarta drużyna świata. Polacy po stracie gola postawili się gospodarzom i po bramce Jakuba Modera doprowadzili do wyrównania, ale nie udało się dowieźć "zwycięskiego" remisu do końca.

Polska - Anglia wynik na żywo. Transmisja online [stream] 31.03 2021

Spotkanie Anglia - Polska na Wembley był trzecim meczem eliminacji mistrzostw świata Katar 2022 dla obu drużyn. Pod nieobecność Roberta Lewandowskiego zadanie dla kadry Paulo Sousy było ekstremalnie trudne.

Po pierwszej, bardzo słabej połowie, którą Polacy przegrali 0:1. Błąd popełnił Michał Helik, który sfaulował w polu karnym Raheema Sterlinga i Harry Kane był bezlitosny przy wykonywaniu rzutu karnego.

W drugiej było więcej agresywności w grze Biało-Czerwonych. Odmiana po przerwie doprowadziła do wyrównującej bramki Jakuba Modera i pięciu minut zabrakło gościom, by dowieźć remis do końca meczu. Harry Maquire dał jednak Anglikom trzy punkty i to oni nadal są na czele grupy 1. eliminacji MŚ. Mają 9 punktów, a Polacy 4. Wyprzedzają nas jeszcze Węgrzy (7 pkt), którzy w środę pokonali na wyjeździe Andorę 4:1. Albania odniosła drugie zwycięstwo w eliminacjach - 2:0 w San Marino - i także wyprzedza ekipę Sousy, bo zgromadziła 6 punktów. Bezpośredni awans na mundial w Katarze daje tylko pierwsze miejsce, zajęcie drugiego to furtka do baraży.

Memy po meczu Anglia - Polska.

Krychowiak niczym Jezus, Anglicy klęczą przed Polakami MEMY

Byliśmy zbyt bojaźliwi i zbyt mało agresywni w pierwszej połowie. W drugiej byliśmy dużo odważniejsi, pokazaliśmy, że możemy rywalizować z najlepszymi w Europie - powiedział obrońca Jan Bednarek.

- Żal pierwszych 45 minut. Pojechaliśmy na Wembley ze zbyt dużym respektem - przytaknął Michał Żewłakow w studiu TVP Sport. - Anglicy nie tacy straszni, jak ich malowano - dodał trener Robert Podoliński.

To co nie udało się Polsce, udało się... Macedonii Północnej w Niemczech. Goście pokonali armadę Joachima Loewa 2:1. I to jest dopiero sensacja, wobec której nasz "kilkudziesięciominutowy remis" zupełnie blednie.

Przegrać w taki sposób na Wembley to duży niedosyt

- To fajne uczucie strzelić bramkę na Wembley, ale szkoda, że ona nic nie dała - powiedział Jakub Moder. - W przerwie skorygowaliśmy kilka rzeczy i to się opłaciło, ale straciliśmy bramkę po rzucie rożnym w końcówce i było już zbyt mało czasu, by odrobić straty.

- Zabrakło nam instynktu killera - dodał Jan Bednarek. - Mieliśmy kilka okazji, w których mogliśmy stworzyć dobrą sytuację, ale brakowało ostatniego podania, a także takiej konsekwencji w obronie, bo mimo wszystko tracić ze stałego fragmentu gry gola w 85. minucie na Wembley to jest za mało, by coś osiągnąć tutaj. Musimy wyciągnąć wnioski, musimy być bardziej skuteczni w obronie, bardziej skoncentrowani i wtedy możemy walczyć o dobre rezultaty nawet z największymi.

Boli, bo przyjechać na Wembley i przegrać po stałym fragmencie gry. To duży niedosyt - spuentował bramkarz Wojciech Szczęsny. - Nie bardzo widziałem, jak Maquire uderzał po rzucie rożnym, było zbyt mało czasu na reakcję. Paulo Sousa powiedział nam w szatni, że przy dobrej organizacji gry jesteśmy w stanie z takimi drużynami, jak Anglia walczyć.

Anglia - Polska 2:1 (1:0). Bramki: Kane 19 karny, Maquire 85 - Moder 58.

II połowa
Koniec meczu, kolejna porażka z Anglią, zasłużona, choć wstydu nie ma.
90+4 min Jóźwiak ostro powalczył o piłkę, a Chilwell wykorzystał tę walkę, by poleżeć na murawie. Ostatni strzał - na wiwat - oddał Augustyniak.
90+3 min Anglicy szanują wynik, mała gra w narożniku boiska pod polskim polem karnym.
89. min Za Sterlinga - Lingard.
87. min Reca zmienił Rybusa, na boisku jest też Grosicki. Boisko opuszcza Foden, w jego miejsce wchodzi James.

85. min 2:1 Maquire strzela mocno pod poprzeczkę po rzucie rożnym, Szczęsny nie zdołał wybić piłki.

79. min Po dośrodkowaniu Mounta piłka trafia w Glika i jest rzut rożny. Faul na Szczęsnym, któremu wypadła piłka z rąk i przerwana akcja Anglików przez sędziego.
77. min Augustyniak za Piątka. Bronimy się!
73. min Foden faulowany przez Glika tuż przed polem karnym i rzut wolny z 17 metrów na wprost bramki Szczęsnego. Foden trafia w głowę Modera.
69. min Foden w kontrataku, ale strzela słabo i Szczęsny łapie piłkę. Chwilę wcześniej polski bramkarz o mało nie stracił jej na rzecz szarżującego Kane'a.
64. min Podrażnieni Anglicy podkręcili tempo. W ich szeregach zrobiło się nerwowo.

58. min 1:1 Moder wyrównuje! Stones przegrał pojedynek z zawodnikiem Brighton przed własnym polem karnym, piłka trafiła do Milika, ten odegrał do Modera, który wytrzymał presję, stając oko w oko z Pope'em. To był pierwszy strzał Polaków na bramkę.

54. min Faul Piątka na bramkarzu Anglii. Jóźwiak zastępuje Helika i od razu przeprowadza pierwszą akcję.
48. min Glik fauluje Mounta przy bocznej linii pola karnego. Za chwilę główkuje Piątek, a sędzia nie zauważył ręki Maquire'a w polu karnym nad głową Milika.
46. min Zmiana w przerwie - Milik za Świderskiego. Napastnik Olympique Marsylia atakuje nogi Kane'a i zaczyna mecz od żółtej kartki.

I połowa
45. min Po strzale Sterlinga piłka odbija się od Helika i wychodzi na róg. Główkuje Maquire, niecelnie. Do przerwy 1:0 dla Anglii. Niby nie wysoko, ale Polakom zagląda w oczy strach i trudno o optymizm przed drugą połową. Sam wojownik Krychowiak to za mało.
43. min Z trudem radzimy sobie z przebojowymi akcjami Sterlinga, właśnie była kolejna.
42. min Glik atakuje głową głowę Kane'a i gra jest przerwana.
41. min Polacy próbowali przejąć inicjatywę, lecz wychodzenie z piłką kończy się przed linią połowy boiska.
38. min To na razie nie jest wielki mecz reprezentacji Polski. Przestraszeni, atakują w wolnym tempie, Piątek odcięty od podań.
33. min Znów pachniało bramką, uderzał piłkę głową Kane, przytomne wybicie piłki przez Szczęsnego.
31. min Szczęsny z trudem broni strzał Kane'a z 17 metrów.
29. min Szalony drybling Sterlinga w polu karnym, zatrzymał się dopiero na czwartym obrońcy... Co za swoboda piłkarza Manchesteru City.
27. min Znów zagrożenie ze strony Sterlinga, niewiele zabrakło do straty drugiej bramki.
26. min Polacy podjęli próbę przesunięcia gry pod bramkę Anglików, ale co radzą sobie bez żadnych problemów. Wyraźny brak lidera, stara się w niego wcielić Krychowiak.
22. min Nieudane dośrodkowanie Rybusa z rzutu wolnego. Mamy tak mało sytuacji, a zagranie ze stojącej piłki zostaje zmarnowane.

19. min 1:0 Kane celnie z 11 metrów. Rzut karny po faulu Helika na Sterlingu. To nie była konieczna interwencja, bład byłego gracza Cracovii, albo wręcz prezent dla Anglików. Wcześniej piłkę stracił Zieliński, a Krychowiak nie dogonił Sterlinga.

17. min Gospodarze bardzo cierpliwie, ich atak pozycyjny usypia, oby nie polskich obrońców.
16. min Pierwszy rzut rożny dla Anglików po zagraniu Chilwella i interwencji Glika.
12. min Na razie Polacy nie skonstruowali żadnej akcji, czekają na przechwyt. Anglicy raz prawą, raz lewą stroną, ale stworzyli tylko jedną groźna akcję.
9. min Piątek naciskał wybiegającego z bramki Pope'a i piłka wylądowała na aucie. Za chwilę Piątek na spalonym.
8. min Sterling - Chilwell - Foden w akcji w polu karnym, ten ostatni ledwie sięgnął piłki głową. Pierwszy wypad gości, ale piłka zagrana niecelnie.
7. min Na razie mądra gra Polaków, trzymają rywali z dala od bramki, broniąc średnim pressingiem.
3. min Krychowiak w angielskich kleszczach szybko padł na murawę przy wyprowadzaniu piłki, ale sędzia nie przerwał gry.
2. min Trzeci mecz i trzecie zestawienie autorstwa Paulo Sousy. Na razie Anglicy nie forsują tempa.
1. min Gramy z Anglią po raz 20., wygraliśmy tylko raz. Czy dziś będzie ten drugi? Zaczynamy w ustawieniu 3-4-3.

20.40. Polacy i Anglicy wyszli na murawę z tunelu Wembley. Czy Biało-Czerwoni przyłączą się do gospodarzy, którzy przed pierwszym gwizdkiem symbolicznie klęknęli, wspierając ruch LiveBlackMatters? Nie, lecz na stojąco wskazywali palcami na naszywkę FIFA "Respect" na ich koszulkach. Taką formę wybrali ostatnio w meczu eliminacji MŚ Czesi. Hymny obu drużyn.

Anglia - Polska składy 31.03

Anglia: 1. Nick Pope - 2. Kyle Walker, 6. Harry Maguire, 5. John Stones, 3. Ben Chilwell - 8. Kalvin Phillips, 4. Declan Rice, 7. Phil Foden - 11. Mason Mount, 9. Harry Kane, 10. Raheem Sterling.

Rezerwowi: 13. Dean Henderson, 22. Sam Johnstone - 12. Kieran Trippier, 14. Jesse Lingard, 15. Conor Coady, 16. Reece James, 17. Eric Dier, 18. Dominic Calvert-Lewin, 19. Tyrone Mings, 20. Luke Shaw, 21. Ollie Watkins, 23. Jude Bellingham.

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 14. Michał Helik - 18. Bartosz Bereszyński, 10. Grzegorz Krychowiak, 16. Jakub Moder, 20. Piotr Zieliński, 13. Maciej Rybus - 9. Karol Świderski, 23. Krzysztof Piątek.

Rezerwowi: 12. Karol Niemczycki, 22. Łukasz Fabiański - 2. Sebastian Kowalczyk, 3. Arkadiusz Reca, 4. Paweł Dawidowicz, 6. Rafał Augustyniak, 7. Arkadiusz Milik, 8. Kacper Kozłowski, 11. Kamil Grosicki, 17. Przemysław Płacheta, 19. Sebastian Szymański, 21. Kamil Jóźwiak.

Zamieszanie związane z testami na koronawirusa dotknęło Grzegorza Krychowiaka. Ostatecznie uzyskał on negatywny wynik drugiego testu, poleciał we wtorek wieczorem samolotem do Londynu i może zagrać w środowym meczu z Anglią w eliminacjach mistrzostw świata.

Grzegorz Krychowiak dotarł z opóźnieniem, ale i tak zagra od pierwszej minuty. Nieobecnego z powodu kontuzji Roberta Lewandowskiego zastąpił Karol Świderski, debiutant i zdobywca ostatniej bramki w niedzielnym meczu z Andorą (3:0) na stadionie Legii. Mimo wszystko jego obecność w wyjściowym zestawieniu jest niespodzianką, na ławce usiadł Arkadiusz Milik.

Do składu wrócił inny debiutant - Michał Helik. Były stoper Cracovii rozpoczął mecz z Węgrami (3:3), a potem został zastąpiony Kamilem Glikiem i z Andorą już nie wystąpił. Teraz wystąpi obok kapitana drużyny.

Wśród rezerwowych jest także błyszczący w meczach z Węgrami i Andorą skrzydłowy Kamil Jóźwiak oraz bramkarz Cracovii Karol Niemczycki.

Anglicy na galowo, z niezwykle silnym atakiem, bo z przodu wystąpią Harry Kane, Mason Mount i Raheem Sterling. Wszyscy w pierwszym składzie z numerami na koszulkach "po staroświecku" - od 1 do 11.

Głównym arbitrem meczu Anglia - Polska jest Holender Bjorn Kuipers, a na liniach pomagają mu będą Rogier Honig i Erwin Zeinstra. Jako arbiter techniczny został wyznaczony Allard Lindhout.

Polska przegrała z Anglią, bo bez Lewego i Hajty nie mieliśm...

Bilans meczów Polski z Anglią

Od legendarnego remisu Polski z Anglią na Wembley w 1973 roku (1:1), nasza reprezentacja grała z Anglikami na Wyspach siedmiokrotnie, za każdym razem przegrywając. Przed tą serią doznała porażki 0:3 na neutralnym terenie, podczas mundialu w Meksyku w 1986 roku.

W ostatnim meczu na Wembley, w październiku 2013 roku, Polacy przegrali 0:2. W 19 meczach nasza drużyna narodowa wygrała z Anglią tylko raz - w czerwcu 1973 roku w Chorzowie (2:0) i siedmiokrotnie zremisowała. Bramki: 11-30.

Transmisja meczu Anglia - Polska w telewizji
Mecz Anglia - Polska pokażą na żywo kanały TVP 1 i TVP Sport. Przedmeczowe studio w TVP Sport w środę 31 marca od godziny 18:30, w Polsacie Sport od 19:00, a w TVP 1 od 20:30. Początek meczu o godzinie 20:45.

Polsat Sport premierę (retransmisję) meczu zaplanował na godzinę 0:00, czyli o północy ze środy na czwartek.

Transmisja meczu Anglia - Polska w internecie
Za darmo w aplikacji i na stronie TVP Sport. U nas relacja na żywo online. Płatny stream online dostępny będzie w serwisie Ipla TV.

Rewanżowy mecz Polska - Anglia 8 września 2021 roku.

Sytuacja w grupie 1. i wyniki eliminacji MŚ

Polska pierwszy mecz zremisowała, a drugi wygrała. Ma więc 4 punkty i stosunek bramek 6-3, dokładnie taki sam, jak Węgry, dlatego w tabeli grupy 1 zajmują ex aequo drugie miejsce, za Anglią, która prowadzi z 6 punktami (5:0 z San Marino i 2:0 w wyjazdowym meczu z Albanią). W innym meczu Albania pokonała Andorę na wyjeździe 1:0.

Węgry - Polska 3:3 (1:0)
Bramki: Sallai 6, Szalai 52, Orban 78 - Piątek 60, Jóźwiak 61, Lewandowski 83.

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński, Michał Helik (58. Kamil Glik), Jan Bednarek - Sebastian Szymański (59. Kamil Jóźwiak), Jakub Moder (59. Krzysztof Piątek), Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Reca (79. Maciej Rybus) - Piotr Zieliński - Arkadiusz Milik (84. Kamil Grosicki) - Robert Lewandowski.

Polska - Andora 3:0 (1:0).
Bramki: Lewandowski 30, 55, Świderski 88.

Polska: Szczęsny - Bereszyński (60 Dawidowicz), Glik, Piątkowski, Rybus (60 Grosicki) - Jóźwiak, Krychowiak, Zieliński - Milik (60 Płacheta) - Piątek, Lewandowski (63 Świderski).

Skład reprezentacji Polski na mecz eliminacji MŚ z Anglią 31.03 2021

Kontuzja uniemożliwia grę przeciw Anglii Robertowi Lewandowskiemu, a koronawirus Mateuszowi Klichowi i bramkarzowi Łukaszowi Skorupskiemu.

• Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Karol Niemczycki.
  • Obrońcy: Jan Bednarek, Kamil Piątkowski, Bartosz Bereszyński, Arkadiusz Reca, Kamil Glik, Maciej Rybus, Michał Helik, Paweł Dawidowicz.
  • Pomocnicy: Rafał Augustyniak, Bartosz Slisz, Grzegorz Krychowiak, Kamil Grosicki, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Przemysław Płacheta, Mateusz Klich, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński, Kacper Kozłowski, Sebastian Kowalczyk.
  • Napastnicy: Karol Świderski, Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik.

Skład reprezentacji Anglii na mecz eliminacji MŚ z Polską 31.03. 2021

Kontuzjowani Marcus Rashford (Manchester United) i Bukayo Saka (Arsenal) nie zagrają przeciw Polsce.

• Bramkarze: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Nick Pope (Burnley)
  • Obrońcy: Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolverhampton Wanderers), Eric Dier (Tottenham Hotspur), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Atletico Madrid), Kyle Walker (Manchester City)
  • Pomocnicy: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Phil Foden (Manchester City), Jesse Lingard (Manchester United), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham United), James Ward-Prowse (Southampton)
  • Napastnicy: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Harry Kane (Tottenham Hotspur), Raheem Sterling (Manchester City), Ollie Watkins (Aston Villa).