https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie dzieci z Litwy uczyły się historii i dziennikarstwa w powiecie krakowskim i Krakowie

Barbara Ciryt
Fot. Archiwum organizatorów
Młodzi Polacy z Litwy - uczniowie gimnazjum w Grzegorzewie oraz szkoły podstawowej w Starych Trokach odwiedzili Polskę dzięki wsparciu Senatu i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, które dofinansowały ich projekt ,,Dał nam wolność. Rzecz o Józefie Piłsudskim”.

Dzięki tej wizycie młodzi ludzie, mieszkający na Litwie mieli okazję zobaczyć miejsca związane z Piłsudskim, ale także uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich. Grupą opiekował się zabierzowianin Jerzy Rajpolt z Fundacji Genealogia Polaków.

Duże wrażenie na gościach z Litwy zrobiły zajęcia dziennikarskie na Uniwersytecie Pedagogicznym, gdzie poznawali historię dziennikarstwa, uczyli się redagować teksty, zakładać szkolną gazetkę. Były też zajęcia związane z nagrywaniem materiałów radiowych.

- Były lekcje o fotografii, modzie i gazetkach. Warto było jechać do Polski na warsztaty dziennikarskie, aby nauczyć się pisać artykuły. W dzieciństwie chciałam być dziennikarką i dotychczas chcę. Mam pełen bagaż wrażeń - relacjonowała Justyna Baranowska, jedna z uczennic z 7 klasy Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach.

Jak zaznacza opiekunka grupy Teresa Bielak - niezapomniana okazała się też lekcja historii na żywo. Młodzież spotkała się z Tomaszem Jamrozem-Piłsudskim, prawnukiem Adama Piłsudskiego, brata marszałka Józefa Piłsudskiego. Opowiadał on historię swojej rodziny, mówił o zasługach dla Polski, pokazał broń, którą walczono w I wojnie światowej.

Wizyta młodych Polaków z Litwy w kraju ojczystym to nie tylko edukacja - był również czas na relaks i zabawy. Goście z Grzegorzewa i Starych Trok zwiedzili podkrakowskie dolinki jurajskie, byli w schronisku w Łazach w gminie Jarzmanowice-Przeginia, zwiedzali jaskinię. Byli w Modlnicy w gminie Wielka Wieś. W Krakowie zwiedzali stare miasto, galerię obrazów w Sukiennicach. Na koniec odpoczywali w górach w Zakopanem i Bukowinie.

- Tego rodzaju pobyty dają możliwość młodzieży poszerzyć znajomość języka polskiego, a także pogłębić wiadomości z historii Polski, czyli to, czego dziś brakuje w polskich szkołach na Litwie - podkreśla Teresa Bielak.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo
I zdjęcie przed Oleandrami, bo świr wodzi ułomne władze miasta za nos i nie można wejść do środka
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska