Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Radio postanowiło pomóc polskim artystom i gra więcej krajowej muzyki

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Hirek Wrona lubi polską muzykę - dlatego w jego audycjach w Trójce nie zabraknie jej w najbliższym czasie
Hirek Wrona lubi polską muzykę - dlatego w jego audycjach w Trójce nie zabraknie jej w najbliższym czasie Bartlomiej Ryzy/Polskapresse
Polskie Rado wychodzi naprzeciw trudnej sytuacji polskich muzyków – i podjęło decyzję o tym, by grać w swoich audycjach więcej muzyki krajowych artystów. Podobne posunięcia podejmują również prywatne rozgłośnie radiowe nad Wisłą. Czy to wystarczy, by wspomóc rodzimych wykonawców?

FLESZ - Prawidłowe mycie rąk chroni przed wirusami

W czasie, gdy zostały odwołane wszystkie koncerty, Polskie Radio wspiera rodzimych twórców i nadaje we wszystkich swoich programach więcej polskiej muzyki. W zmienionych ramówkach anten rozgłośni pojawiły się nie tylko nowe audycje informacyjne, edukacyjne i poradnikowe, czy słuchowiska dla najmłodszych, ale także premierowe cykle muzyczne prezentujące twórczość naszych autorów i wykonawców.

W Programie 1 Polskiego Radia więcej jest audycji autorskich, które poświęcone są wyłącznie polskiej muzyce rozrywkowej. Planowane są również powtórzenia ubiegłorocznych koncertów zorganizowanych w ramach Festiwalu Lata z Radiem oraz wydarzeń muzycznych ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w tym koncertów z cyklu „To, co najpiękniejsze”.

– Jedynka zawsze prezentowała polską muzykę rozrywkową. Gościliśmy w studiu autorów, kompozytorów i wykonawców. Omawialiśmy premiery i zapraszaliśmy na wydarzenia. Dzisiaj, gdy odwołane są koncerty i festiwale chcemy na antenie dać słuchaczom przyjemność kontaktu z polską muzyką, a twórcom umożliwić podtrzymanie kontaktu z publicznością – zapowiada szef Jedynki Marcin Kusy.

Koronawirus: aktualizowany raport

Koncerty polskich wykonawców z Archiwum Polskiego Radia wzbogacają także ofertę radiowej Dwójki. Wyemituje ona zarejestrowane występy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Sinfonia Varsovia, Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Również radiowa Trójka nadaje obecnie głównie polskie piosenki. Antena, zdominowana przez specjalne audycje informacyjne i poradnikowe znacząco zwiększyła udział polskiej muzyki. W Trójce pojawiła się ponadto piosenka-apel o pozostanie w domach, do której słowa napisał trójkowy dziennikarz Kuba Strzyczkowski, a muzykę skomponował mistrz gitary – Dariusz Kozakiewicz z grupy Perfect. Ponadto program 3 Polskiego Radia planuje powtórki archiwalnych koncertów.

- Mamy teraz nowy harmonogram pracy w Trójce: prowadzimy długie bloki programowe tak, aby jak najmniej dziennikarzy musiało być przy mikrofonie i aby jak najmniej się ze sobą kontaktowali. Dlatego prowadziłem wczoraj pięciogodzinny blok od godziny 10 do 15. Tuż przed audycją dowiedziałem się o akcji Polskiego Radia – i na szybko przeorganizowałem siły. Grałem dużo polskiej muzyki – w tym krakowski zespół Wu-Hae, który bardzo lubię. I nawet córka, która rzadko słucha moich audycji, napisała mi sms-a: „Tata, grasz fajną muzykę” – opowiada Hirek Wrona, dziennikarz radiowej Trójki.

W czwartym programie Polskiego Radia od najbliższej soboty ruszy dodatkowe pasmo promującą polską muzykę. To audycja „Brzmi dobrze, bo polskie", której będzie można posłuchać w godzinach od 18.05 do 19. W Czwórce emitowane również będą archiwalne koncerty krajowych wykonawców.

Do akcji Polskiego Radia przyłączają się też prywatne rozgłośnie – choćby Radio dla Ciebie, które obecnie gra 80 procent polskiej muzyki – czy Radio Afera.

- Muszę tu jednak wrzucić łyżkę dziegciu. Stawki ustalone przez ZAiKS są takie, że trzeba by grać piosenkę danego polskiego artysty pięć razy dziennie przez dwa lata, żeby zwróciła mu się równowartość odwołanego koncertu – podsumowuje Hirek Wrona.

Dziennikarz Trójki sugeruje polskim artystom inne sposoby na zarabianie w obecnej sytuacji: internetowe występy, udostępnianie do ściągnięcia niepublikowanych nagrań, remasteryzowanie klasycznych piosenek sprzed lat czy tworzenie wyjątkowych remiksów wraz z didżejami. Wszystko to – za dobrowolne datki fanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska