https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Południowy Koncern Węglowy odpowiada na protest w Chrzanowie. "Wstrząsy nie stwarzają zagrożenia"

Sławomir Bromboszcz
Południowy Koncern Węglowy odpowiada na protest pod Starostwem Powiatowym w Chrzanowie
Południowy Koncern Węglowy odpowiada na protest pod Starostwem Powiatowym w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz
Południowy Koncern Węglowy w odpowiedzi na protest zorganizowany 24 września przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie wydał komunikat. Zapewnia w nim, że ograniczenie wstrząsów górniczych oraz poprawę komfortu życia lokalnej społeczności uznaje za fundamentalne w kontekście działalności spółki.

Protest w Chrzanowie

We wtorek 24 wrześni kilkadziesiąt osób wzięło udział w proteście przeciwko wstrząsom generowanym przez działalność Zakładu Górniczego "Janina" w Libiążu. Mieszkańcy gmin Babice, Chrzanów i Libiąż mają dość uciążliwości. Na ręce starosty chrzanowskiego Bartłomieja Gębali złożyli swoje postulaty. Liczą na wsparcie samorządowców w rozwiązaniu problemu.

- Wstrząsy niszą dobytek naszego życia oraz negatywnie wpływają na nasz spokój psychiczny. Władze kopalni wykazują się brakiem empatii w stosunku do mieszkańców. Pomimo wielokrotnych zapewnień, że wstrząsy ustaną problem wraca, w ostatnich tygodniach z wyjątkową częstotliwością i siłą. To nie powala nam normalnie żyć - tłumaczył Mariusz Gajewski, inicjator akcji protestacyjnej.

Komunikat Południowego Koncernu Węglowego SA

Po proteście zareagował Południowy Koncernu Węglowy, wydając komunikat.

"Zawsze z uwagą słuchamy głosu mieszkańców, którzy też są naszymi pracownikami. Szanujemy ich prawo do wyrażenia niezadowolenia i obaw związanych z dotykającymi ich uciążliwościami, które są – niestety – naturalnymi następstwami eksploatacji górniczej. Przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego SA prowadzą w tej sprawie stały dialog zarówno z władzami samorządowymi, jak i ze społecznością lokalną.

Zapewniamy, że wstrząsy wywoływane działalnością górniczą prowadzoną przez spółkę nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, budynków mieszkalnych czy bezpieczeństwa, a zmniejszenie ich uciążliwości jest kwestią priorytetową dla całego kierownictwa i wszystkich pracowników kopalni. W Zakładzie Górniczym Janina na bieżąco prowadzona jest aktywna profilaktyka przeciwtąpaniowa, w ramach której wykorzystywane są wszelkie znane i możliwe do zastosowania z punktu widzenia technologii górniczej metody. Eksploatacja prowadzona jest pod nadzorem kopalnianego Zespołu ds. Tąpań, a roboty górnicze są cyklicznie kontrolowane przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, który nie stwierdził nieprawidłowości w tym zakresie.

W przypadku wystąpienia ewentualnych szkód spółka na bieżąco prowadzi ich likwidację zgodnie z regulacjami Ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Zakład Górniczy Janina w Libiążu jest największym pracodawcą w powiecie chrzanowskim - daje zatrudnienie dla blisko 2,2 tysięcy osób w kopalni i prawie 10 tysięcy w podmiotach współpracujących. Spółka z tytułu prowadzonej działalności regularnie wnosi na rzecz gmin, na obszarze których prowadzi działalność, opłaty eksploatacyjne, które stanowią istotne wpływy do budżetów tych jednostek samorządu terytorialnego."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska