Porachunki kiboli Cracovii, czyli porwanie i okup za...

  Porachunki kiboli Cracovii, czyli porwanie i okup za zakładnika. W tle śmierć Adriana Z. ps Zielony

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Drożdżak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Oskarżony Mariusz Z. w sądzie
  1/4
  przejdź do galerii

  Oskarżony Mariusz Z. w sądzie ©Artur Drożdżak

  Kibole Cracovii stanęli przed Sądem Okręgowym w Krakowie za porwanie znajomego i wymuszenie jego uwolnienie 150 tys. zł okupu. Nie przyznają się do winy. Teraz oskarżonym grozi do 25 lat więzienia za wzięcie zakładnika dla okupu i pozbawienia go wolności ze szczególnym udręczeniem.
  Sprawa była głośna także z tego powodu, że grudniu 2017 r. podczas zatrzymania jednego z podejrzanych Adriana Z. ps. Zielony antyterrorysta użył broni i oddał śmiertelny strzał.

  W czwartek przed sądem stanęli bracia zabitego 34-letni Mariusz i 23-letni Jakub Z. oraz pięciu innych mężczyzn. Listem gończym cały czas jest poszukiwany 38-letni Emil S.

  Nielegalne interesy kiboli  Z ustaleń wynika, że pokrzywdzony Patryk P. znał się z oskarżonymi od 2014 r., razem chodzili na mecze i do siłowni, byli dobrymi kumplami. Według oskarżonych nie rozliczył się z kwoty 150 tys. zł, więc postanowili z nim „porozmawiać”.

  Jakub Z. zarzucał mu też kradzież oświetlenia ich plantacji marihuany i poskarżył się braciom na Patryka P. Ten zdaniem prokuratury postanowił skończyć z nielegalnymi interesami z Jakubem Z. i dlatego jego bracia zażądali 100 tys. zł rekompensaty. Gdy unikał płatności, zaczęli go ścigać. Jego bliskim, w tym dziewczynie ze Skawiny, doradzali, by Patryk „sam się zgłosił, bo pogarsza sprawę”.

  W końcu chłopak jesienią 2017 r. umówił się Jakubem Z. na ustawkę koło kantoru na ul. Grota Roweckiego. Jakub Z zjawił się tam z braćmi i dwoma kumplami. Wszyscy zaatakowali auto, w którym siedział Patryk P. z Emilem S i Michałem B. Towarzyszył mu też brat Eryk P. Patryk P. by postraszyć agresorów, uchylił okno i wystrzelił w powietrze z broni palnej. Oni nie jednak odpuszczali. Gdy udało się im sforsować drzwi pojazdu doszło do bójki, a poturbowany Patryk P. uciekł do pobliskiego fryzjera i wezwał taksówkę.

  Po chwili na miejscu zjawiła się policja, która znalazła porzucony nóż i łuskę z broni palnej. Uczestnicy zajścia zniknęli niczym duchy.

  Pułapka przed siłownią  Dwa miesiące później 4 grudnia 2017 r. Patryk P. dał się namówić bliskim kolegom, by przyjechać do siłowni przy ul Kąpielowej w Swoszowicach.

  Gdy zjawił się na miejscu, zrozumiał, że wpadł w pułapkę, ale na ucieczkę było za późno. Został pobity i obezwładniony przez Emila S., Michała B. i Adriana Z. Otrzymał silne ciosy kastetem w głowę, sprawcy skrępowali mu ręce i nogi i wrzucili do bagażnika auta. W czasie jazdy dostawał kolejne uderzenia i słyszał groźby. Porywacze obrazowo opisywali, w jaki sposób uprowadzą jego ojca i brata, a potem ich „połamią”. Wykorzystają też seksualnie narzeczoną. - Jak będziesz chciał się uwolnić i uciekać, to wbiję ci nóż w nogę - ostrzegł go lojalnie Adrian Z. Zabrał mu przy okazji 6 tys. zł, które Patryk P. miał w kieszeni spodni.

  Szybko dotarli autem na posesję przy ul. Tynieckiej. W pustym domu zwykle mieli schronienie bezdomni i tzw słupy, na których dane kibole robili przekręty finansowe z kredytami. Porywacze na miejscu zaczęli bić pokrzywdzonego, nacięli mu nożem ucho, a potem poranili mu ostrzem palce w prawej ręce. Torturowany zdradził wówczas, że w kieszeni kurtki ma klucze do mieszkania w Skawinie. Trzech mężczyzn zostało na miejscu, by pilnować porwanego, pozostali pojechali pod wskazany adres. Ci, co pozostali na Tynieckiej, nie przestawali dręczyć Patryka P. Tigran P. groził mu, że przestrzeli mu kolano i pokazywał pistolet.

  Rabunek z mieszkania  W tym samym czasie w mieszkaniu przy Sikorskiego bandyci przetrząsnęli wszystkie szafki i skrytki. Łup był zdumiewająco spory: 250 tys. zł w gotówce, biżuterię za 10 tys., damski zegarek i inne drobiazgi za 33 tys. Nie pogardzili sportową torbą, markowymi butami i perfumami. Skradli także broń palną, z której kiedyś Patryk P. do nich strzelał. Z garażu wzięli uszkodzone audi warte 250 tys., range rovera za 100 tys. i bmw za 70 tys. zł. Jeden ze sprawców został nagrany przez kamerę, gdy wychodził z łupami.

  Żądanie okupu  Gdy narzeczona Patryka P. wróciła do mieszkania, zorientowała się, że ktoś w nim był niepowołany. O sprawie zawiadomiła ojca chłopka.

  Witold P. zaczął szukać syna tam, gdzie on często bywał i w tym celu pojechał do Kryspinowa pod lokal Szałas pod Sosnami. Tam ktoś zbliżył się do auta Witolda P. i przez uchyloną szybę rzucił, że ma zapłacić 150 tys. zł, bo inaczej Patryk zostanie pocięty. Tak samo się stanie, gdyby mężczyzna spróbował zawiadomić policję lub inne osoby.

  - Kasa ma być przekazana pod Hotelem Fero Express ul Bolesława Śmiałego. Witold P. skontaktował się z dziewczyna syna i ona miał gdzieś jeszcze ukryte pieniądze chłopaka, w sumie 122 tys. zł. Kasa należała do znajomego, któremu Patryk miał z Niemiec sprowadzić dobre auto.

  Tę kwotę dziewczyna dała Witoldowi P., a on ruszył pod wskazany mu adres, by przekazać okup. Faktycznie pod hotelem stało już czarne BMW, podszedł do kierowcy, bez słowa wręczył gotówkę i usłyszał, że ma cierpliwie czekać na syna. W tamtym czasie kibole wrócili z łupami ze Skawiny na Tyniecką. Śmiali się, że Patrykowi zabrali wszystko, nawet perfumy.

  - Teraz czekamy tylko na okup za ciebie - nie kryli. Jeśli go nie dostaniemy, to „zakopiemy cię żywcem”- wyrwało im się. Gdy tylko otrzymali sygnał, że okup został wręczony, to Patrykowi P. powiedzieli, że go zaraz uwolnią, ale wcześniej złamią mu nogę.

  Łamanie nogi na koniec  Przystąpili do akcji, wykręcali mu kończynę, aż „coś strzeliło”. Potem przewieźli chłopaka jego bmw pod hotel i wypuścili. Michała B. ps. Ślepy nie krył, że Patryk powinien się cieszyć, bo „miało być znaczenie gorzej”. Emil S. ps. Dziki dodał, że jeszcze zabiorą się za jego rodzinę.

  Uwolniony z niewoli po sześciu godzinach Patryk z ojcem pojechał na Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Kopernika. Syn opowiedział ojcu, kto go dręczył i z jakiego powodu. Rannemu opatrzono rany głowy i połamane i żebra.

  Następnego dnia anonimowy mężczyzna zadzwonił do pokrzywdzonego i wskazał, gdzie są porzucone dwa jego samochody. Jedno bez kluczyków było w Skawinie, drugie z pełnym wyposażeniem ktoś porzucił na parkingu Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

  Po kolei wyłapano podejrzanych. Podczas zatrzymania Adriana Z. ps. Zielony policjant użył broni i zastrzelił mężczyznę. ostępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci Adriana Z. i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Tu nikomu nie postawiono zarzutów.

  U ujętego Tigrana P. odkryto pistolet pneumatyczny i 6 naboi do palnej u 6 kokaina. Michał B. ps. Ślepy miał kilogram kokainy, a u Mariusza Z. 410 tys. euro i 300 tys. zł. - W sumie to będzie ze 2 mln zł - nie krył oskarżony na sali rozpraw. Nie chciał powiedzieć, gdzie się dorobił takiej fortuny. - To jest przedmiotem innego śledztwa - uciął pytania. Oficjalnie zarabia 1500 zł jako zarządca nieruchomości w niedużej firmie.

  Kolejna wątki sprawy  Oprócz braci Mariusz i Jakuba Z. za kratkami przebywa trener personalny 36-letni Dawid W., 27-letni Mariusz G. ps. Rudy, Ormianin 33-letni kucharz Tigran P. 26-letni Michał B. ps Ślepy i 30-letni Damian H. który odpowiada za udostępnienie porywaczom domu przy Tynieckiej. Większość z nich zaprzecza zarzutom. Do odrębnego prowadzenia prokurator wyłączył sprawę działalności w latach 2013-17 grupy przestępczej składającej się z kiboli Cracovii i zajmującej się handlem narkotykami i wymuszeniami.


  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?  Komentarze (59)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziennikarskie dno

  Takiji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

  Kolejny raz artykuł pisany na kolanie, na odwal się - sztuka dla sztuki.
  Z roku na rok coraz gorzej u Was z tymi "redaktorami" - wstyd.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Narodowa cracoviA

  ZIELU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

  Brawo! ormianin w ekipie! co dalej? Ukrainców tez bierzcie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto to pisał?

  Dan KRK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

  Zastanawiam się jak można takiego gniota opublikować? Przecież tego nie da się czytać ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez tytułu

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 6

  25 lat za porwanie, a ci co zamordowali z zimną krwią Człowieka dostali po 8 i 10??? WTF???!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie podważaj świętych decyzji kasty sądowych nadludzi

  cvxb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

  bo łamiesz konstytucję, niszczysz demokrację, jesteś ksenofobem, rasistą, seksistą, frustratem i generalnie nie masz prawa krytykować tych cudaków w togach. Tak przynajmniej mówią niektórzy politycy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popraw Błędy Ortograficzne!!!!

  Ontx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16

  Ortografia!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdecydowanie

  L_O (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 3

  Nie chciałbym takich ludzi na wolności. Ani w mieszkaniu obok, ani w tej samej restauracji, ani w tym samym mieście, ani w tym samym kraju, ani na tej samej planecie. Oni są z zupełnie innej...rozwiń całość

  Nie chciałbym takich ludzi na wolności. Ani w mieszkaniu obok, ani w tej samej restauracji, ani w tym samym mieście, ani w tym samym kraju, ani na tej samej planecie. Oni są z zupełnie innej planety. Nie mojej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .........

  Nietoperek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  To wypierdalaj!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do nietoperek coś tam

  my (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Mamy twoje IP idziemy po ciebie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze

  ŚwNH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

  Bardzo dobrze, ukarać tą patologię z Krakowji. Życzę dużych wyroków

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za debilizm

  Fan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

  Ten artykuł pisał jakiś gimbus czy dno intelektualne???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  filemon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

  Takie bandyty z JG ,a prują się jak stare prześcieradła ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Posadzic tez Artura D.

  k... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 2

  Posadzic tez Artura D., pseudonim "autor tego artykułu", który dwóch akapitów nie potrafi napisać bez jakiegokolwiek błędu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!