Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Na czym polega medycyna przeciwstarzeniowa?

ma
Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Krakowie

Medycyna przeciwstarzeniowa ma na celu wczesne wykrywanie dysfunkcji związanych z wiekiem, ich zapobieganie i leczenie we wczesnym stadium. W ciągu ostatnich stu lat przeciętna długość życia człowieka wzrosła z ok. 40 do ponad 80 lat. Wiąże się to z postępem medycyny, poprawą jakości życia i zmianą jego stylu. Skoro żyjemy dłużej, chcemy też jak najdłużej zachować sprawność i komfort jak w okresie młodości.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, podczas którego określono, jakie czynniki są odpowiedzialne za pomyślne starzenie się. Okazało się, że duże znaczenie ma aktywność fizyczna, niepalenie papierosów, okazjonalne spożywanie czerwonego wina, wyższe wykształcenie, niższy obwód pasa. "Lepsze" starzenie zaobserwowano też u osób z większym stężeniem dobrego cholesterolu, tych nie mających cukrzycy, z niższym ciśnieniem tętniczym krwi.

Czasu nie możemy zatrzymać, ale to, w jaki sposób będziemy odczuwali jego upływ w 80 proc. zależy od nas samych. Uwarunkowania genetyczne to tylko 20 proc. Liczby jasno pokazują, jak duże znaczenie ma profilaktyka. A tę należy zaczynać już od... 20 roku życia. 20-latek powinien mieć świadomość, że skóra znacznie bardziej starzeje się, gdy często jest narażona na promienie ultrafioletowe. Podobnie jest z suplementacją diety. Odpowiednia ilość witaminy D, kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3- to wpływa na to, jak będzie wyglądała starość.

Medycyna przeciwstarzeniowa nie jest specjalizacją jednego lekarza. Zajmują się nią medycy od pediatry do geriatry. Bo profilaktykę powinniśmy stosować przez całe życie. Zwróćmy uwagę na to, gdzie ludzie żyją najdłużej. Są to mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa. Mają zdrowe środowisko, tryb życia, dietę bogatą w warzywa, ryby i świeże algi. To obrazuje, jaki wpływ na nasze życie ma to, co robimy i jak żyjemy.

Nie bez znaczenia jest także nastawienie do życia. Osoby z pozytywnym usposobieniem starzeją się pomyślniej. Podobnie jak osoby utrzymujące sprawność społeczną i intelektualną. Medycyna estetyczna i kremy czasu nie zatrzymają. Ale jeżeli poprawią nam nastrój, to też coś.

Eliksir młodości nie istnieje. Światełkiem w tunelu może być medycyna regeneracyjna. Do odbudowy narządów próbuje się wykorzystać komórki macierzyste. Badania są zaawansowane i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli korzystać z takich rozwiązań.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska