Klasztorek to część łącząca Pałac Czartoryskich z Arsenałem dwiema malowniczymi przewiązkami. Nazwa Klasztorek przypomina, że zanim to miejsce stało się własnością Czartoryskich, należało do sąsiedniego klasztoru Pijarów. Po remoncie i w nowej aranżacji prezentacja w Klasztorku uzupełnia wystawę w Pałacu.
12 czerwca zwiedzający po wieloletnim remoncie mogli po raz pierwszy zobaczyć cały muzealny kompleks książąt Czartoryskich. Oprócz odnowionych budynków, w kompleksie Czartoryskich można zobaczyć wspaniałą kolekcję, w tym najcenniejsze obiekty polskiego muzealnictwa, z „Damą z gronostajem” na czele.
Trasa czwartkowego zwiedzania obejmie przestrzenie muzealne Klasztorka. Dawniej to właśnie w Klasztorku znajdowała się główna część wystawionej kolekcji, natomiast aktualnie prezentowane są tu zbiory podzielone na cztery części: Zbrojownię, Dziedzictwo Puław, Ciekawości i Hotel Lambert. W sumie znajduje się tam ok. 1800 przedmiotów umieszczonych w pięknych, odrestaurowanych, XIX-wiecznych gablotach.
Na wystawie znalazły się przedmioty związane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami – takimi jak np. Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska.
Ale są tu także tak unikatowe obiekty jak krzesła Rousseau i Szekspira, kamienie z nagrobków Romea i Julii, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki czy suchar Napoleona.
Koszt zwiedzania: 1 zł, a rezerwacji można dokonywać pod adresem mailowym: [email protected] lub telefonicznie: 12 433 57 44. Bilety będzie można zakupić w kasie przed wydarzeniem.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
