Prima aprilis przypada co roku 1 kwietnia. To wyjątkowy dzień, który cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży i stanowi okazję, aby bezkarnie płatać figle, zwłaszcza swoim bliskim i znajomym.
Skąd pochodzi tradycja prima aprilis
Pochodzenie prima aprilis nie jest jest dokładnie znane. Uważa się, że obyczaj robienia żartów na początku kwietnia nawiązuje do dawnych starożytnych praktyk. Współczesne obchody prima aprilis sięgają z kolei czasów średniowiecza, a tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy prawdopodobnie z Francji.
Prima aprilis w innych krajach
Prima aprilis jest obchodzony wiosną w wielu krajach na całym świecie, ale w każdym kraju ma nieco inny charakter. W Wielkiej Brytanii i innych krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywany jest "Dniem Głupca", w Portugalii „Dniem kłamstwa” a we Francji "Dniem Kwietniowej Ryby" i polega na przypinaniu do pleców kartki z rysunkiem ryby wtedy, kiedy się kogoś nabierze.
W dobie internetu i mediów społecznościowych prima aprilis zyskał nowy wymiar. Media, zarówno tradycyjne, jak i internetowe, publikują 1 kwietnia nieprawdziwe wiadomości, które mają na celu zaskoczenie i rozbawienie odbiorców.
Choć prima aprilis to dzień żartów, należy jednak zachować umiar i pamiętać o tym, by nie przekraczać granic dobrego smaku.
