Wystawa w Pałacu Potockich będzie prawdziwą gratką dla miłośników muzyki dawnej. Zaprezentowane zostaną unikatowe instrumenty pochodzące zarówno z prywatnych kolekcji, jak i z pracowni europejskich artystów specjalizujących się w rekonstrukcji historycznych egzemplarzy. Zwiedzający będą mogli podziwiać barokowe flety, oboje i fagoty, a także mniej znane instrumenty jak dulcjany, cynki, serpenty, basanello, krummhorny czy portugalskie dudy gaïtas. Wstęp na wystawę jest wolny.
Program Winds Days! wypełnią także wydarzenia edukacyjne. W poniedziałek 14 kwietnia w ramach Dnia Renesansu posłuchamy wykładów Tiago Simasa Freirego o dawnych zespołach instrumentalnych (consorts) oraz Pierre’a Hamona o symbolice oddechu w różnych kulturach świata. Dodatkową atrakcją będzie koncert "1550: Zespoły dęte z wizytą w Portugalii", prezentujący muzykę z klasztoru w Coimbrze.
15 kwietnia – w Dniu Baroku – zaplanowano wykład Jérémiego Papasergia o wpływie dworu Ludwika XIV na rozwój muzyki barokowej oraz warsztaty wykonywania stroików obojowych i fagotowych. Równolegle odbędą się warsztaty poświęcone konserwacji i strojeniu cynku – jednego z najważniejszych instrumentów epoki. Wieczorem odbędzie się koncert "De L’Écurie À La chambre", który w muzyczny sposób opowie o narodzinach oboju barokowego.
16 kwietnia uczestnicy Winds Days! wezmą udział w dwóch wyjątkowych wykładach. W pierwszym Serge Delmas i Benoît Tainturier przybliżą proces powstawania instrumentu jakim jest cynk, odkrywając tajniki jego narodzin i kształtowania się dźwiękowej osobowości. Drugi wykład, poprowadzony przez Ricarda Simiana, podejmie nowatorski temat wykorzystania najnowszych technologii w tradycyjnym budownictwie instrumentów, prezentując dylematy i wyzwania współczesnych mistrzów tej sztuki.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku Głównym 20. Wykłady prowadzone będą w języku angielskim. Bezpłatne wejściówki na wykłady w ramach Winds Days! są dostępne na stronie KBF:bilety i w aplikacji KBF:plus. Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.misteriapaschalia.com. Wstęp na wystawę jest wolny.
