Obchodom 11 listopada w Limanowej nie przeszkodził remont Rynku. Z tego powodu tegoroczne uroczystości zostały przeniesione na Mały Rynek. Tutaj pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego władze samorządowe miasta i gminy, powiatu, paralmentarzyści oraz mieszkańcy zgromadzili się, aby uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości.
Msza św. i rekonstrukcja
Miejskie uroczystości zostały zainicjowane już w środę turniejem strzeleckim dzieci i młodzieży. Wc czwartek w Łososinie Górnej pod Pomnikiem Legionistów złożono wiązanki kwiatów i miał miejsce apel poległych. Oddano także salwę honorową ku czci żołnierzy, którzy walczyli w I wojnie światowej. Tradycyjnie odbyła się też uroczysta sesja rady miasta z akademią. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. W piątek miała miejsce uroczysta sesja rady miasta Limanowa, na której wręczono miejskie odznaczenia dla Karoliny Grab i Jana Dudki.
Główne obchody odbyły się w poniedziałek. Rozpoczęły się one o godz. 9. W asyście kawalerii na Małym Rynku pojawił się Komendant Józef Piłsudski. Jak, co rekonstrukcję historyczną zorganizowało Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Po wciągnięciu flagi na masz i odegrania hymnu państwowego miał miejsce apel poległych. Przysięgę złożyli strzelcy, uczniowie limanowskich szkół średnich. Wręczono też miejskie odznaczenia dla Marka Sukiennika, Adama Lachcika, Marii Dąbrowskiej - Czernek, Józefa Oleksego i Stanisława Biedy.
Po niej władze samorządowe, a także przedstawiciele miejskich i powiatowych instytucji złożyli wiązanki pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Uroczystości te zwieńczy msza św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny.
Wspólne obchody Święta Niepodległości zorganizowały samorządy miasta i gminy Mszana Dolna. O godz. 9.30 na grobach żołnierzy samorządowcy złożyli wiązanki kwiatów. Podczas mszy św. w kościele Św. Michała Archanioła uczestnicy podziękowali Bożej Opatrzności za wolność i niepodległość Polski.
Obchody 11 listopada odbyły się również na Przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach. W tym roku zorganizowała je gmina Dobra. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.20 koncertem pieśni i melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestr dętych z Dobrej i Słopnic. Potem krótki program artystyczny zaprezentowali przedszkolaki, a godz. 12. odbyła się msza św., poprzedzona apelem poległych i złożeniem pod pomnikiem Marszałka E. Rydza- Śmigłego wiązanek.
Pociąg retro i górska wędrówka
Atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych był przejazd pociągu retro, zabytkową linią 104 z Nowego Sącza do Chabówki. „Pociąg do niepodległości” wyruszył o godz. 11.30 z Nowego Sącza. Zatrzymał się po drodze na stacjach w Męcinie, Limanowej i Dobrej. Co prawda wszystkie bilety na przejazd zostały już wykupione, ale chętnych zobaczyć zabytkową lokomotywę nie brakowało. Oprócz pasażerów zabytkowym pociągiem podróżowali członkowie grup rekonstrukcji historycznych z okresu 1914-1918. każdy chciał sobie zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia oraz zobaczyć, jak wyglądało dawne umundurowanie i sprzęt wojskowy.
Po raz drugi odbyła się akcja „101 szczytów w 101 rocznicę”. W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobywali 101 polskich szczytów, a wśród nich Jasień. Turyści wędrowali również na szczebel, Ćwilin, a także Mogielicę. Akcja ma na celu uczczenie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego w ruchu na świeżym powietrzu. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów.
