Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Limanowski. Warto remontować przydrożne kaplice

Jozef Budacz
Jozef Budacz
Przechodzimy obok nich, czasem obojętnie, nie znając ich historii. Niejednokrotnie opowiadają one o naszych miejscowościach. Wiele z przydrożnych kapliczek, także tych ukrytych gdzieś w zagajnikach lub szczerym polu, nie przetrwałoby, gdyby nie dotacje z Urzędy Marszałkowskiego na ich remont. Właśnie rusza program „Kapliczki Małopolski 2019”.

Zarząd Województwa Małopolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs „Kapliczki Małopolski 2019”. Dzięki tym pieniądzom nowe oblicze zyska kilkadziesiąt takich zabytków w całym województwie.

Do ogłoszonego konkursu zgłosiły się również samorządy lokalne z naszego regionu. W sumie takich wniosków wpłynie 14.

Kapliczki opowiadają historię

Zawieszane na drzewach, wznoszone na podobieństwo niewielkich świątyń, murowane lub drewniane, będące architektoniczną oprawę dla obrazów i rzeźb. Przydrożne kapliczki, choć prezentują bardzo różny poziom artystyczny, to wszystkie skrywają nie tylko ciekawą historię, ale też, co bardzo ważne, posiadają istotną wartość ideową.

Jedną z takich interesujących historii ma kapliczka w Jurkowie na osiedlu Potok. To właśnie ją Urząd Gminy w Dobrej, chcąc ocalić od zapomnienia i uchronić przed całkowitym zniszczeniem, zgłosił da wojewódzkiego programu ratującego kapliczki. - Jest bardzo zniszczona, ale warta tego, by wyremontować i przywrócić jej blask - wyjaśnia Stanisław Strzelczyk, który zajmuje sie renowacją takich obiektów.

Wspomnianą kapliczkę ufundował w 1887 roku Jan Podgórni z Jurkowa. Przetrwała ona największe zawieruchy i kataklizmy, które w przeszłości nawiedzały tą miejscowość. W czasach PRL-u mieszkańcy przenieśli ją w jedną noc w bezpieczne miejsce z dala od koryta rzeki.

- Dla poprawy wizerunku z czasem zaczęto ją malować farbami olejnymi, które w połączeniu z wodą doprowadziły do dramatycznego stanu zabytku. Dlatego prosi się o jak najszybszy remont - dodaje Strzelczyk.

Nie każdą można remontować

Kapliczek, które wymagają renowacji, jest znacznie więcej. Nie wszystkie da się jednak wyremontować. Muszą znajdować się na liście Małopolskiego Konserwatora Zabytków, a ich właścicielem powinna być gmina. Ten drugi warunek, czasem przeszkadza w ubieganiu się o dotację z wojewódzkiego programu. Tak jest na przykład w gminie Tymbark, która chce wyremontować jedną z kapliczek przy drodze krajowej nr 28.

- Negocjujemy warunki przekazania na rzecz gminy terenu, na którym znajduje się ta kapliczka. Z właścicielem jesteśmy w tej sprawie dogadani. Brakuje nam tylko dokumentacji historycznej dotyczącego tego obiektu - zaznacza Robert Nowak z tymbarskiego urzędu gminy.

W ubiegłym roku na terenie powiatu limanowskiego zostało wyremontowanych pięć kapliczek.

- Nie mogłem uwierzyć, kiedy zobaczyłem, jak ona wygląda po renowacji - opowiada wójt Słopnic Adam Sołtys o XIX- wiecznej kapliczce, którą przeniesiono ze szczerego pola na plac w pobliżu kościoła Św. Andrzeja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska