Zarząd Województwa Małopolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs „Kapliczki Małopolski 2019”. Dzięki tym pieniądzom nowe oblicze zyska kilkadziesiąt takich zabytków w całym województwie.
Do ogłoszonego konkursu zgłosiły się również samorządy lokalne z naszego regionu. W sumie takich wniosków wpłynie 14.
Kapliczki opowiadają historię
Zawieszane na drzewach, wznoszone na podobieństwo niewielkich świątyń, murowane lub drewniane, będące architektoniczną oprawę dla obrazów i rzeźb. Przydrożne kapliczki, choć prezentują bardzo różny poziom artystyczny, to wszystkie skrywają nie tylko ciekawą historię, ale też, co bardzo ważne, posiadają istotną wartość ideową.
Jedną z takich interesujących historii ma kapliczka w Jurkowie na osiedlu Potok. To właśnie ją Urząd Gminy w Dobrej, chcąc ocalić od zapomnienia i uchronić przed całkowitym zniszczeniem, zgłosił da wojewódzkiego programu ratującego kapliczki. - Jest bardzo zniszczona, ale warta tego, by wyremontować i przywrócić jej blask - wyjaśnia Stanisław Strzelczyk, który zajmuje sie renowacją takich obiektów.
Wspomnianą kapliczkę ufundował w 1887 roku Jan Podgórni z Jurkowa. Przetrwała ona największe zawieruchy i kataklizmy, które w przeszłości nawiedzały tą miejscowość. W czasach PRL-u mieszkańcy przenieśli ją w jedną noc w bezpieczne miejsce z dala od koryta rzeki.
- Dla poprawy wizerunku z czasem zaczęto ją malować farbami olejnymi, które w połączeniu z wodą doprowadziły do dramatycznego stanu zabytku. Dlatego prosi się o jak najszybszy remont - dodaje Strzelczyk.
Nie każdą można remontować
Kapliczek, które wymagają renowacji, jest znacznie więcej. Nie wszystkie da się jednak wyremontować. Muszą znajdować się na liście Małopolskiego Konserwatora Zabytków, a ich właścicielem powinna być gmina. Ten drugi warunek, czasem przeszkadza w ubieganiu się o dotację z wojewódzkiego programu. Tak jest na przykład w gminie Tymbark, która chce wyremontować jedną z kapliczek przy drodze krajowej nr 28.
- Negocjujemy warunki przekazania na rzecz gminy terenu, na którym znajduje się ta kapliczka. Z właścicielem jesteśmy w tej sprawie dogadani. Brakuje nam tylko dokumentacji historycznej dotyczącego tego obiektu - zaznacza Robert Nowak z tymbarskiego urzędu gminy.
W ubiegłym roku na terenie powiatu limanowskiego zostało wyremontowanych pięć kapliczek.
- Nie mogłem uwierzyć, kiedy zobaczyłem, jak ona wygląda po renowacji - opowiada wójt Słopnic Adam Sołtys o XIX- wiecznej kapliczce, którą przeniesiono ze szczerego pola na plac w pobliżu kościoła Św. Andrzeja.