WIDEO: Trzy Szybkie
Obszarów Natura 2000 w Małopolsce jest 99 i zajmują w sumie około 15 procent obszaru województwa. Na ich ochronę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała łącznie 4,5 mln zł z funduszu krajowych i unijnych.
- W zakresie samej ochrony obszarów siedlisk środowiskowych oraz ptasich, RDOŚ zrealizowała i i jeszcze realizuje łącznie cztery projekty unijne o wartości 25 mln zł. Lwia część z tych środków przeznaczona została na ochronę muraw kserotermicznych na Wyżynie Miechowskiej – informuje Krzysztof Capiga, rzecznik miechowskiego Starostwa Powiatowego.
- Murawy kserotermiczne to bardzo rzadkie i cenne siedliska, nie tylko w skali Polski, ale i Europy. A tutaj mamy ich prawdziwe bogactwo. Kalina Mała jest jednym z kilkunastu obszarów, na których chronimy murawy kserotermiczne. Mamy tutaj do czynienia z murawami kwietnymi, czyli jednym z czterech ich podtypów jakie mamy w Polsce - mówiła Anna Trojecka-Brzezińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podczas tegorocznego, trzeciego już Święta Storczyka w Kalinie Małej.
Ochrona muraw kserotermicznych polega głównie na wypasie owiec olkuskich, które pełnia funkcje naturalnych kosiarek. Ich wypas promuje i wspiera RDOŚ. Na początku 2013 roku sprowadzono 10 owiec tej rasy. Dziś jest ich już 151 oraz 15 kóz.
Ostatnią dekadę działalności krakowskiej RDOŚ podsumowano na konferencji zorganizowanej w Hotelu Mercure Conference & Spa w Dosłońcu koło Racławic. Oprócz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji wzięli w niej udział samorządowcy, reprezentanci Nadleśnictwa Miechów, Ojcowskiego Parku Narodowego oraz hodowcy zajmujący się wypasem owiec olkuskich.
- "Kuchenne Rewolucje" w Małopolsce [ZDJĘCIA]
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- TOP 10 najbardziej popularnych imion dla dziewczynek w 2018 r.
- Ranking bogactwa samorządów. Jak wypadły powiaty Małopolski?
- 16 drużyn z gminy Gołcza uczestniczyło w zawodach strażackich
- Tak budowano linię kolejową Kraków - Miechów [ZDJĘCIA]
