Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Ewidencja gruntów i budynków z analogowej przechodzi na cyfrową. To kosztowny proces

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Efekt projektu to powiększenie cyfrowej bazy danych
Efekt projektu to powiększenie cyfrowej bazy danych Fot. Katarzyna Hołuj
Powiat szykuje się do modernizacji ewidencji gruntów i budynków kolejnych miejscowości na swoim terenie.

Kilka dni temu pisaliśmy o dużym projekcie geodezyjnym, na który powiatowi udało się dostać wielomilionową dotację. Będzie on dotyczył scalenia gruntów we wsi Krzeczów. Natomiast już teraz realizowany jest inny inny duży projekt geodezyjny (o wartości ponad 9 mln zł). To „E - usługi w informacji przestrzennej w Powiecie Myślenickim” dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W odróżnieniu do projektu scaleniowego, który odnosi się do jednej miejscowości (Krzeczowa), ten dotyczy większego obszaru powiatu. Polega na modernizacji ewidencji gruntów i budynków poprzez m.in. digitalizację (ucyfrowienie) państwowego zasobu geodezyjnego, a właściwie tej jego części, która do tej pory nie została zmodernizowana. Środki, choć są duże, nie wystarczą, aby zmodernizować ewidencję wszystkich gmin w powiecie, które jeszcze do tej pory nie zostały zmodernizowane, ale jak zaznacza Marian Brożyna z Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego, granice zewnętrze gmin i wchodzących w jej skład wsi, które nie będą teraz modernizowane, zostaną dostosowane do granic wynikających z państwowego rejestru, tak aby całość stanowiła jedną zintegrowaną bazę danych ewidencji gruntów i budynków.

Zrealizowany już został pierwszy etap projektu, czyli zakup sprzętu informatycznego. Jest on już zainstalowany i w maju powinien się rozpocząć proces skanowania materiałów, które dziś funkcjonują w wersji analogowej (operaty geodezyjne, mapy, szkice, zarysy itp.).

- W przyszłości, myślę, że niedalekiej, będzie tak, że geodeci nie będą składać operatów w wersji analogowej tylko cyfrowej i my również będziemy wydawać tylko cyfrowe dane. Do notariusza wydamy komputerowy wydruk np. wyrys z mapy - podkreśla Marian Brożyna i podaje przykład Lubnia, którego mapy już poddano digitalizacji. - Jeszcze do niedawna rolnicy stamtąd, którzy bywa, że mają po 50 - 70 działek, na to, żeby dostać wyrys z mapy czekali co najmniej dwa tygodnie. Pierwszy problem, jaki się pojawiał to znaleźć tych kilkadziesiąt działek, często maleńkich parcelek. Czasem rolnik dziwił się „ja tam nigdy nie byłem i nie użytkowałem”, ale miał akt własności ziemi. I pracownik musiał nieraz cały dzień poświęcić na to, żeby te 50 czy 70 działek znaleźć. Dziś już nie ma tego problemu, bo wystarczy podać numer działki a system komputerowy sam ją wyszukuje.

To jednak nie jest regułą, bo ciągle wiele miejscowości jest przed modernizacją. Teraz powiat szykuje się do dalszych prac w tym zakresie. Ogłoszony został przetarg na digitalizację, weryfikację, poprawę jakości mapy ewidencyjnej oraz modernizację bazy danych gminy Myślenice. - Za wyjątkiem obrębów, które są zmodernizowane, a więc Polanki, Krzyszkowic i Myślenic, które od dawna mają mapę numeryczną - mówi Marian Brożyna. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na gminy Dobczyce i Sułkowice.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powiat myślenicki. Ewidencja gruntów i budynków z analogowej przechodzi na cyfrową. To kosztowny proces - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska