Powiat myślenicki. Nie tylko indywidualni mieszkańcy, ale i samorządy chcą korzystać z zielonej energii

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej należących do gminy Dobczyce powstały w ramach projektu OZE realizowanego przez LGD Turystyczna Podkowa Fot. Urząd Gminy i Miasta Dobczyce
Mieszkańcy siedmiu gmin oraz dwa samorządy: Lubień i Dobczyce korzystają już ze źródeł energii odnawialnej zamontowanych w ramach projektu LGD Turystyczna Podkowa. Nienależąca do tej LGD gmina Myślenice bierze udział w innym projekcie - „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, który również oferuje dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych.

FLESZ - Coraz więcej zielonej energii

W gminie Lubień montaż instalacji fotowoltaicznych odbył się szybkiej i tamtejszych pięć budynków (m.in. Urząd Gminy i szkoły) już od roku korzystają z zielonej energii. W gminie Dobczyce wytypowano w tym celu osiem obiektów, na których właśnie zakończono montaż takich instalacji. Z prądu wytarzanego z energii słonecznej korzystają już (albo wkrótce będą):

  • Urząd Gminy i Miasta Dobczyce,
  • budynek komunalny przy ul. Kościuszki w Dobczycach,
  • Przedszkole Samorządowe nr 1 w Dobczycach,
  • SP w Kornatce,
  • SP w Brzączowicach,
  • SP w Stadnikach,
  • SP nr 1 w Dobczycach,
  • Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe w Dobczycach.

Obie te gminy zdecydowały się przystąpić do projektu mając na względzie nie tylko ekologię, ale i ekonomię, liczą bowiem na obniżenie kosztów utrzymania swoich obiektów.

W ramach tego samego projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Turystyczna Podkowa” oferującego dofinansowanie do instalacji produkujących zieloną energię, montują je u siebie także właściciele gospodarstw indywidualnych i przedsiębiorcy. Co więcej, chcą to robić jednostki OSP i kluby sportowe. Projekt oferuje nie tylko dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych (choć akurat te cieszą się największym zainteresowaniem), ale także do pomp ciepła (do podgrzewania ciepłej wody użytkowej) i kolektorów słonecznych (również do podgrzewania CUW).

Największe zainteresowanie nim jest wśród mieszkańców gmin wysuniętych najdalej na południe powiatu: Lubniu, Tokarni i Pcimiu, ale beneficjentów projektu znajdziemy także w pozostałych gminach należących do tej LGD: Wiśniowa, Siepraw, Dobczyce i Raciechowice.
Do dziś podpisano już blisko 1200 umów z beneficjentami.

Cały czas przyjmujemy wnioski. Kto jeszcze nie skorzystał może się zgłosić. Trwa nabór uzupełniający dla zainteresowanych instalacji fotowoltaicznymi i pompami ciepła, ale mamy też jeszcze wolne środki na solary

– mówi Katarzyna Zięba z LGD „Turystyczna Podkowa”.

Więcej informacji można uzyskać pod numerami tel: 603-219-938 lub 516-691-567.

https://www.turystycznapodkowa.pl/projekt_OZE.html

Gmina Myślenice, która leży poza obszarem LGD Turystyczna Podkowa, również uczestniczy (razem z 30 innymi małopolskimi gminami) w podobnym projekcie, a mianowicie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”. Jest on nastawiony wyłącznie na fotowoltaikę, a zainteresowanie uzyskania dofinansowania do takich instalacji zgłosili nie tylko mieszkańcy gminy, ale również ona sama i planuje zamontować je m.in. na kilku szkołach (SP nr 2 w Myślenicach, SP nr 4 w Myślenicach, SP w Głogoczowie, SP w Borzęcie), Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu oraz hali sportowej na Zarabiu.

Obecnie trwa oczekiwanie na podpisanie umów z ok. 70 mieszkańcami, co ma nastąpić kiedy tylko przestaną obowiązywać obostrzenia i Urząd Miasta i Gminy wróci do normalnego trybu pracy.
Ci mieszkańcy, którzy w międzyczasie wyrazili zainteresowanie instalacjami o większej mocy niż pierwotnie to zgłaszali, będą musieli jeszcze raz przejść audyt.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie