Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Z radarem według mapy zagrożeń

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Efektem informacji przekazywanych przez mieszkańców poprzez mapę zagrożeń są m.in.  częstsze kontrole prędkości
Efektem informacji przekazywanych przez mieszkańców poprzez mapę zagrożeń są m.in. częstsze kontrole prędkości KPP Wieliczka
Mijają dwa lata od funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń. Mieszkańcy wielickich gmin zgłosili z pomocą tego narzędzia już prawie 3200 potencjalnie groźnych zdarzeń. Najwięcej jest informacji o przekroczeniach prędkości oraz nieprawidłowym parkowaniu

Zgłoszenia o łamaniu przez kierowców zasad ruchu drogowego dominują na mapie zagrożeń w powiecie wielickim od początku jej uruchomienia (od października 2016 r). Innego typu interwencji, dotyczące tzw. prewencji, czyli m.in. picia alkoholu w miejscach publicznych, zażywania środków odurzających, funkcjonowania dzikich wysypisk śmieci, czy żebractwa jest dużo mniej.

Efektem zgłoszeń od mieszkańców są m.in. policyjne kontrole prędkości we wskazanych miejscach. W rejony, które na mapie zagrożeń często „świecą się” na czerwono - ten kolor oznacza, że policjanci zweryfikowali dane zagrożenie, jako rzeczywiste - wysyłane są częściej patrole „drogówki”.

Asp. sztab. Piotr Michniak z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce mówi, że najwięcej społecznych interwencji związanych z samochodami pędzącymi z wielką szybkością napływa w ostatnich miesiącach z trzech rejonów powiatu. - Najwięcej zgłoszeń dotyczy drogi powiatowej Raciborsko-Dobranowice, to miejsce mieszkańcy oznaczają na mapie właściwie codziennie. Bardzo dużo „ikonek” pojawia się także w rejonie szkoły w Gorzkowie oraz na gminnej drodze na przysiółku Goły Brzeg w Kłaju (trakt prowadzący w stronę cmentarza - red.) - wylicza Piotr Michniak. Zaznacza jednak przy tym, że około połowa zgłoszeń z tych rejonów została zakwalifikowana po wizycie tam policjantów jako niepotwierdzone.

Od 1 lipca br. do wczoraj wieliccy policjanci przyjeli poprzez mapę 483 zawiadomienia o potencjalnie groźnych zdarzeniach. 123 zgłoszenia dotyczyły przekraczania prędkości, a o nieprawidłowym parkowaniu - głównie w centrum Wieliczki - zawiadamiano w tym okresie 32 razy.

Spośród wszystkich informacji przyjętych za pośrednictwem interaktywnej mapy od lipca br. potwierdzonych zostało ok. 40 proc. zagrożeń (176 zgłoszeń). Natomiast w ciągu 2 lat funkcjonowania mutimedialnego narzędzia, dającego mieszkańcom możliwość interweniowania na policji, takie statystyki są nieco inne. Od października 2016 roku zgłoszeń z powiatu wielickiego przyjęto łącznie 3173, z czego potwierdzono 1240 zagrożeń (48 proc.).

W przypadku parkowania w centrum Wieliczki wbrew wszelkim regułom, potwierdzane jest niemal 100 proc. zgłoszeń. Dodatkowo statystyki z Krajowej Mapy Zagrożeń i podejmowane na tej podstawie policyjne interwencje, nie obrazują w pełni rozmiaru problemu, bo o postoju samochodów, gdzie popadnie, mieszkańcy alarmują bardzo często również wielicką Straż Miejską.

Jej komendant Kazimierz Hankus mówi, że nie ma dnia bez „akcji” związanej z nieprawidłowym parkowaniem w centrum Wieliczki. Strażnicy miejscy są wzywani najczęściej na ulice: Sienkiewicza i Mierżączka (obie te drogi non stop są oznaczane ikonkami także przez użytkowaników mapy zagrożeń), Batorego, Moniuszki, Limanowskiego oraz na Rynek Górny. - Tylko w ciągu ostatniego miesiąca podejmowaliśmy 149 interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów. Na kierowców nałożone zostały mandaty w łącznej wysokości 3800 zł, a dziewięć spraw skierowaliśmy do sądu - wylicza Kazimierz Hankus.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala przez internet wskazać policji miejsca, gdzie dzieje się coś złego. Na interaktywnej mapie (dostępnej m.in. na www.wieliczka.policja.gov.pl) można zgłaszać wszystkie sprawy, które niepokoją nas w danej okolicy. Zgłoszenia są przyjmowane anonimowo, trzeba tylko zaznaczyć, o jakie zagrożenie chodzi (do wyboru jest 25 ikonek) oraz wpisać jego miejsce i datę. Jest również - od lipca 2017 roku, kiedy mapę zmodernizowano - możliwość dodania własnego opisu zagrożenia i wskazania dokładnego czasu (dzień tygodnia, pora dnia itp.), kiedy ono występuje, oraz załączenia zdjęć i filmików.

- Na weryfikację zgłoszeń ‚z mapy” mamy 5 dni, nie zastepuje ona numerów alarmowych na policję. Jeśli pomoc jest pilnie potrzebna, trzeba dzwonić na numery alarmowe 997 lub 112, a nie umieszczać zgłoszenie na mapie - przypomina asp. sztab. Piotr Michniak.

Mapa zagrożeń w liczbach

483 - tyle zgłoszeń przyjęli wieliccy policjanci poprzez mapę zagrożeń w okresie 1 lipca - 19 października br. Mieszkańcy informowali najczęściej o „piratach drogowych” (123 zgłoszenia).

1351 - tyle informacji od mieszkańców powiatu wielickiego nie zostało potwierdzonych jako zagrożenie w ciągu dwóch lat funkcjonowania mapy. Natomiast wszystkich zgłoszonych w ten sposób w tym czasie zdarzeń, zanotowano 3173, a potwierdzono 1240.

1,5 - tyle milionów użytkowników skorzystało do tej pory z mapy zagrożeń w skali kraju

25 - tyle ikonek oznaczających różnego typu zagrożenia, mają do dyspozycji osoby korzystające z mapy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powiat wielicki. Z radarem według mapy zagrożeń - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska