Post-COVID. Długa lista powikłań
LISTA POWIKŁAŃ PO COVID-19 >>>
W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach pandemii pacjentom i lekarzom towarzyszył strach o to, jak przebiega infekcja wywołana koronawirusem, jak duże jest ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i jak uchronić pacjentów przed śmiercią. I choć te obawy po ponad roku trwania pandemii wciąż są żywe, to dołączył do nich także lęk o to, jak będą funkcjonować ci, którzy infekcję mają wprawdzie za sobą, ale jej skutki uprzykrzają im życie i utrudniają funkcjonowanie.
Lekarze ostrzegają w przypadku COVID-19 droga do pełnego zdrowia jest dużo dłuższa, niż sam czas przechodzenia choroby
O tym, jak poważne są skutki przechorowania COVID, świadczą obserwacje m.in naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy napisali książkę o dalszym leczeniu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem: "Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post–COVID-19 (PC19)". Okazuje się, że już ok. 1,5 mln Polaków, a liczba ta wciąż wzrasta, to osoby cierpiące na różne następstwa Covid-19. Konsekwencje zakażenia dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci. Zwykle Post-Covid 19 nie przebiega dramatycznie, jednak pacjenci wymagają jednak wszechstronnej diagnostyki.
To pierwsze takie przedsięwzięcie naukowe w Polsce. Rekrutacja do badania objęła 200 pacjentów.
Jak podkreślają eksperci SARS-CoV-2 może przebiegać:
- bezobjawowo lub łagodnie (brak lub łagodne zapalenie płuc) - około 80 proc. przypadków)
- ciężko (z dusznością, niedotlenieniem lub powyżej 50 proc, obszarem zajętym płuca podczas obrazowania radiologicznego) - 15 proc zakażonych
- krytycznie (z niewydolnością oddechową, wstrząsem lub niewydolnością wielonarządową) - w 5 proc. przypadków.
Z ustaleń zespołu wynika, że najwięcej pozostałości po chorobie znajdziemy w płucach i naszej psychice, którą znacznie osłabia, prowadząc do stanów lękowych, problemów ze snem, depresji.
Na podstawie dotychczasowych analiz przebiegów klinicznych choroby u osób zakwalifikowanych do badania i zastosowanych u nich różnych opcji terapeutycznych powstała pionierska, pierwsza w Polsce i w Europie publikacja pt. "Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post –Covid 19 (PC19).
Jak podkreślają eksperci skutki Covid-19 mogą być tragiczne. Choroba niszczy nie tylko płuca. Jej powikłania możemy odczuwać wiele miesięcy. O jakie dolegliwości chodzi?Post-COVID, inaczej: długi COVID
- nietolerancja wysiłku
- bezsenność, lęk, zaburzenia uwagi, pamięci
- depresja
- chwiejność emocjonalna
- Uszkodzenie wątroby
- niewydolność serca
- udar
- powikłania okulistyczne
- zaburzenia czucia
Szczegóły i pełna lista w galerii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
FLESZ - Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy?
