- W ramach działań poza ścieżkami parkowymi wykonane zostaną schody terenowe oraz kładki dla pieszych. W północnej części parku nie zabraknie również elementów małej architektury takich jak: ławki, leżaki, hamaki, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Pojawi się oświetlenie alejki łączącej dwa osiedla: Bieżanowa i Prokocimia - informują w krakowskim magistracie.
Przestrzeń ma zachować charakter parku leśnego. - Mając na uwadze wartość obszaru, będącego korytarzem ekologicznym i ostoją różnych gatunków zwierząt w parku wprowadzone zostaną strefy biocenotyczne, będące zielonymi enklawami służącymi utrzymaniu i podnoszeniu różnorodności biologicznej - dodają w urzędzie.
Drzewa w parku Aleksandry posadzone zostaną w ramach nasadzeń zastępczych. Dodatkowo planowane jest uzupełnienie krzewami istniejących dzikich przedeptów, aby zapobiec degradacji miejsc, które uznano za cenne, wprowadza się również krzewy w charakterze przysłonięć.
Projekt w części południowej zakłada wykonanie toalety publicznej oraz uzupełnienie oświetlenia parkowego.
Wartość zleconych obecnie prac obejmujących etapy I, II, III czyli zakres bez kładek to 4,4 mln zł brutto. Ich zakończenie zaplanowano na koniec roku.
Park Aleksandry znajduje się w dzielnicy XII w rejonie ul. Wielickiej, Jerzmanowskiego i Aleksandry. Zajmuje powierzchnię 5,20 ha.
Park Aleksandry położony jest w malowniczej dolinie potoku Bieżanowskiego i stanowi raj dla miłośników przyrody. W znajdującym się tam oczku wodnym licznie występują płazy – żaba trawna, ropucha szara i zielona oraz traszka zwyczajna.
Gatunki ptaków takie jak zięba, pierwiosnek, grzywacz, kapturek i sierpówka sprawiły, że cały obszar parku stanowi mekkę dla ornitologów-amatorów. Na terenie parku występują cenne siedliska przyrodnicze rdestu wężownika, bzu hebd, suche murawy napiaskowe, roślinność wilgotnych łąk i torowisk niskich.
Projekt CPK zostaje, jednak będzie zmodyfikowany
