Łukowica inwestuje w turystykę
Gmina Łukowica obecnie realizuj wiele inwestycji drogowych, powstają chodniki oraz wymieniany jest asfalt czy poszerzane są drogi gminne. Oprócz tego nie brakuje inwestycji turystycznych. Jeszcze na wiosnę do użytku została oddana wieża widokowa na Skiełku, która jest najwyższą tego typu budowlą w Beskidzie Wyspowym. Widoki z niej zachwycają i ściągają tłumy także z Nowego Sącza i okolic.
Teraz czas na kolejną inwestycję, która może spodobać się mieszkańcom oraz turystom. Park podworski w centrum wsi jest sukcesywnie rozbudowywany. Jeszcze nie tak dawno wymieniono alejki, zbudowano tężnie solankową. To miejsce, w którym znajduje się też staw i ławeczki chętnie odwiedzają mieszkańcy, jednak gmina liczy, że nowe atrakcje przyciągną do małej wioski też turystów.
Park doświadczeń będzie powstawał etapami
Już jakiś czas temu została opracowana koncepcja rozbudowy podworskiego parku w Łukowicy. Teren należący do gminy jest rozległy i w większości niezagospodarowany, ale pomysłów nie brakuje. Ma tam powstać park doświadczeń, w skład którego wchodzi aż osiem stref, te będą realizowane etapami.
- Chciałbym stworzyć w Łukowicy miejsca służącego zarówno do rozwoju aktywności ruchowej, głównie dzieci i młodzieży poprzez budowę tzw. pumptracku, jak i miejsca oddającego specyfikę naszego regionu, które pokazywałoby to, czym ludzie na naszym obszarze w głównej mierze się zajmują - mówi Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica.

W ogrodach zostaną przedstawione walory gminy, która słynie z sadownictwa. Koncepcja rozbudowy parku podworskiego w Łukowicy jest gotowa, obecnie trwa opracowywanie projektu. Pierwsze prace, które gmina zamierza zacząć od budowy pumptracku powinny rozpocząć się pod koniec br. roku.
Osiem stref w parku doświadczeń
Na obszarze o łącznej powierzchni 1,2 ha planowany jest plac główny, stoliki edukacyjne, polana rekreacyjna, budowa toalet i montaż monitoringu i oświetlenia.
Ogród zostanie podzielony na osiem części. W pierwszej będzie pumptrack, gdzie znajdzie się tor wyczynowej jazdy dla rowerzystów, w drugiej strefa ruchu i zabawy - pojawią się drewniane urządzenia sprawnościowe, ścianki wspinaczkowe, trampoliny czy kopce z przejściami podziemnymi.

Część trzecia to strefa smaku z pergolą z pnączami jadalnymi imitująca szklarnię oraz ogrody edukacyjne. Czwarta część to strefa węchu z hamakami nad roślinami.

Będzie też wiklinowa wioska, a w niej wiklinowe domki i żywa pergola oraz strefa sadownicza z sadami owocowymi (śliwy, jabłonie, grusze) suszarnia i wędzarnia. Dwie kolejne to strefa słuchu i dotyku, a tam ścieżki i rośliny sensoryczne, urządzenia wydające dźwięki pod wpływem wiatru, leżaki. Ostatnia to strefa iluzji, a w niej iluzja ruchomych postaci, programu tv, wylewanej pasty i drzwi wzbudzające złudzenie optyczne.
- Piękne widoki i bliskość natury. Tych turystycznych hitów w naszym regionie nie brak
- Piękna strona starówki w Nowym Sączu. Najbardziej efektowne kamienice w centrum
- Łowca "wodnych potworów" z Sądecczyzny. Wędkarstwo to jego pasja
- Łobuzy w Infinity Music Club w Nowym Sączu. Boogie z zespołem dali czadu
- Pamiątka Górala spoza Podhala. Takie suweniry będą promować pięć grup góralskich
Stadion Sandecji. Na miejscu niewielu budowlańców. Kibic: koniec budowy? Grudzień 2024!
