Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lodowisko w Oświęcimiu to obiekt liczący blisko 60 lat
Istniejące kryte lodowisko w Oświęcimiu liczy prawie 60 lat. W tym czasie kilka razy było modernizowane, ale nie przystaje już do obecnie obowiązujących standardów w przypadku takich obiektów. Od 10 lat mówi się o konieczności jego modernizacji.


W tym roku miasto podjęło konkretne kroki. Wraz z katowickim Oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs na przygotowanie koncepcji modernizacji starego obiektu i budowy obok drugiego rezerwowego lodowiska. Zakończony został pierwszy etap, który wyłonił cztery pomysły. Spośród nich do końca roku sąd konkursowy wyłoni najlepszą propozycję.
- Lodowisko to symbol Oświęcimia od 60 lat. Dlatego też rozpoczęliśmy prace związane z przygotowaniem modernizacji tego obiektu, gdyż lata swoje zrobiły i oczywiście nasze aspiracje są takie, aby był to obiekt na miarę XXI wieku - zaznacza prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.


Wstępne założenia przewidują, że w przypadku istniejącej hali lodowej modernizacja obejmie trybuny, zaplecze sportowe. W planach jest powstanie strefy kibica i miejsca pod kątem działalności punktów gastronomicznych. Widownia w przebudowanej ma liczyć minimum 3 tysiące miejsc. W nowej hali mają być udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a obok planowany jest parking na około 300 miejsc postojowych dla samochodów i autokarów.
Druga część inwestycji związana jest z budową hali z pełnowymiarową taflą i widownią na 300 miejsc. Miałaby powstać w pierwszej kolejności. - Chodzi o to, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas modernizacji głównego lodowiska - dodaje prezydent miasta.


Na przebudowę hali lodowej w Oświęcimiu potrzebne są ogromne pieniądze
W oświęcimskim magistracie podkreślają, że wspomniana inwestycja będzie ogromnym wyzwaniem finansowym dla miasta. Tylko na przygotowanie konkursu, nagrody oraz wykonanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim miasto zaplanowało 2,5 mln zł. Wspomniana dokumentacja ma być gotowa w 2025 roku.
Rozpoczęcie inwestycji nie będzie proste. Konieczne będzie zdobycie pieniędzy z zewnętrznych funduszy, bo w Oświęcimiu nie ukrywają, że na sfinansowanie samodzielne takiego przedsięwzięcia miasta nie stać.
O przebudowie lodowiska zaczęto mówić 10 lat temu, gdy miało zostać jedną z aren Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków - Zakopane 2022. Pomysł igrzysk upadł i wraz z tym zarzucone zostały plany zmiany oblicza oświęcimskiej hali lodowej.
Obecne sztuczne lodowisko ma już blisko 60 lat. Decyzja o jego budowie zapadła w kwietniu 1964. Wkrótce potem rozpoczęła się budowa. Minęło 10 lat, zanim obiekt przybrał znany obecny wygląd.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Youtuber z Krakowa aresztowany, ale nie siedzi. Kim jest Marek M. ps. "Czujny"?
- Góra Żar pełna atrakcji. Idealne miejsce na krótki jesienny wypad
- Droga S1 od Oświęcimia do Bielska. To będzie szybka trasa z ładnymi widokami!
- Dla środowiska i ludzi. Finał wielkiej inwestycji na Wiśle, Sole i Skawie
- Na taki kompleks sportowy w Zatorze czekają od lat
- TOP 15 warsztatów wymiany opon w Oświęcimiu
