https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie cały zachodni brzeg „Pojezierza Olkuskiego” runął do wody. Nad niebezpiecznym zalewiskiem powstała cała masa osuwisk. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Prawie cały zachodni brzeg bolesławskiego zalewiska runął do wody
Prawie cały zachodni brzeg bolesławskiego zalewiska runął do wody Paweł Mocny
W ostatnim czasie prawie cały zachodni brzeg popularnego „Pojezierza Olkuskiego” zarwał się i wpadł do wody. W efekcie powstał klif, który ma kilka metrów wysokości. Do podobnego zdarzenia doszło miesiąc wcześniej na bliźniaczym zalewisku w Hutkach (gmina Bolesław). W obu zbiornikach obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli, a otaczające je tereny objęte są zakazem wstępu, który został wprowadzony głównie ze względu na panujące tam niebezpieczeństwo.

Prawie cały zachodni brzeg „Pojezierza Olkuskiego” runął do wody

O tym, że nad zalewiskami w powiecie olkuskim nie jest bezpiecznie, informowano już wielokrotnie. Na przestrzeni ostatniego półtora roku przed zagrożeniem przestrzegało nie tylko Nadleśnictwo Olkusz, ale także: Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, a także przedstawiciele władz samorządowych.

Liczne ostrzeżenia i apele nie przyniosły jednak skutku. Nad niebezpieczne zalewiska przyjeżdżało coraz więcej osób. Później – wraz z nadejściem upalnych dni – największy z nowych zbiorników, który znajduje się przy Osadowej w Bolesławiu, stał się dzikim kąpieliskiem.

Prawie cały zachodni brzeg bolesławskiego zalewiska runął do wody
Prawie cały zachodni brzeg bolesławskiego zalewiska runął do wody Paweł Mocny

W ostatnim czasie natura przypomniała o tym, jakie niebezpieczeństwo tam panuje. Niemal cały zachodni brzeg zalewiska, który liczy około 400 metrów osunął się do wody. W efekcie powstały tam niewielkie „klify”, które mają po kilka metrów wysokości.

- Każda odkrywka po kopalni piasku ma skarpy. Są odpowiednio wyprofilowane i nachylone. Są też podatne na wodę. Dopóki woda nie dojdzie do naturalnego poziomu sprzed lat jej ruch będzie powodował podmywanie skarp i tym samym ich osuwanie – tłumaczył w lipcowej rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy ZGH „Bolesław” w Bukownie Tomasz Wójcik.

Warto dodać, że jeszcze do nie dawna śmiałkowie, którzy ignorowali setki tabliczek informujących o zakazie wstępu wchodzili tamtędy do wody.

Prawie cały zachodni brzeg bolesławskiego zalewiska runął do wody
Prawie cały zachodni brzeg bolesławskiego zalewiska runął do wody Paweł Mocny

Podobne osuwiska utworzyły się w lipcu tego roku przy bliźniaczym zalewisku w Hutkach (gmina Bolesław). Te jednak – w porównaniu do tych przy Osadowej w Bolesławiu – są ogromne. „Klify”, które powstały mają łącznie kilkaset metrów szerokości a wysokość miejscami sięga tam aż kilkunastu metrów.

Powstałe osuwiska z czasem staną się niewidoczne. Zalewisko bowiem cały czas się rozrasta. Jak podają eksperci z Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie docelowo zbiornik obejmie około 77 hektarów terenu.

Na ten moment nie wiadomo czy zbiornik zostanie w przyszłości zagospodarowany pod cele rekreacyjne. Obecnie obowiązują tam bezwzględne zakaz wstępu i zakaz kąpieli.

- Objęcie zakazem terenów byłych piaskowni związane jest z podnoszeniem się poziomu wody na obszarze leja depresji, gdzie mogą wystąpić zapadliska w związku z zaprzestaniem pompowania wody z kopalni „Olkusz-Pomorzany”. Dodatkowo ukształtowanie terenów piaskowni oraz ich lokalizacja powodują, iż dotarcie do osób poszkodowanych i prowadzenie działań ratowniczych przez służby może być utrudnione – czytamy w komunikacie wydanym przez władze gminy Bolesław.

Jak wskazują eksperci z ZGH „Bolesław” o ewentualnym zagospodarowaniu nowopowstałych zalewisk będzie można myśleć dopiero gdy teren się ustabilizuje. Jak na razie nie wiadomo jednak kiedy dokładnie to nastąpi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska