Przed nową siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Wieliczce odbył się w sobotę briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z poseł Urszulą Rusecką przekazali na ręce dyrektor KPR dr n. med. Małgorzaty Popławskiej czek potwierdzający przyznane rządowe środki.
- W pracy zespołów ratownictwa medycznego liczy się każda sekunda. Tak jak profesjonalni są ich członkowie, tak skuteczny musi być sprzęt, z którego korzystają. Aby zapewnić jak najlepsze narzędzia pracy tym, którzy codziennie podejmują nierówną walkę z czasem, zwróciłem się do pana premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu przyznał Samorządowi Województwa Małopolskiego dofinansowanie na zakup ambulansów. Jeszcze w tym roku do KPR trafią dwa nowe pojazdy z podstawowym wyposażeniem i defibrylatorami - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Nie tak dawno otrzymaliśmy dotację na dwie karetki ze sprzętem w zamian za te, które przekazaliśmy na Ukrainę. Dziś otrzymujemy środki na kolejne dwie karetki. Końcówka roku pod względem liczby karetek dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego jest bardzo pozytywna, z czego się bardzo cieszymy. Karetka i znajdujący się w niej sprzęt to podstawowe narzędzie pracy wszystkich członków ratownictwa medycznego. Aby w profesjonalny sposób mogli wykonywać swoje obowiązki, muszą mieć sprawne ambulanse i nowoczesny sprzęt. Dzięki wsparciu i rządu, i samorządu staramy się, aby nasze karetki nie były starsze niż 5 lat. Końcówka tego roku pozwoli nam na wymianę pierwszych ambulansów z 2018 roku - mówiła z kolei dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska.
Nowe pojazdy zastąpią wysłużone już ambulanse
Ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego pokonały w ubiegłym roku łącznie niemal 1,6 mln kilometrów. Wśród nich były te systemowe - 6 typu "S" i 32 typu "P" - ale także dziewięć rezerwowych, które są konieczne do zapewnienia gotowości wszystkich ZRM. Stan techniczny ambulansów nie może budzić wątpliwości, dlatego powinny być one systematycznie wymieniane. "Wysłużone ambulanse, który dotychczas stanowiły bazę systemową, zostaną przekazane do rezerwy. Ich miejsce zajmą całkiem nowe pojazdy" - informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego.
W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 38 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Są one częścią 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w naszym województwie.
Ambulanse KPR działają w Krakowie i jego okolicach oraz w powiecie olkuskim - w sumie w czterech powiatach. To 32 zespoły podstawowe oraz sześć specjalistycznych, rozlokowane w 23 miejscach stacjonowania.
Dodatkowe ZRM-y
Jak przypomina biuro prasowe wojewody małopolskiego - wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), opierając się na analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu. Między innymi w oparciu o te analizy udało się doprowadzić do uruchomienia ZRM-u w Bukownie. Niebawem uruchomiona zostanie także podstacja na terenie gminy Czernichów.
- Uzyskaliśmy już zgodę pana ministra Waldemara Kraski na uruchomienie od 1 października nowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, działającego 12 godzin na dobę, stacjonującego w miejscowości Nowa Wieś Szlachecka - przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda
