List Czytelnika
"Witam. Piszę w sprawie artykułu, który ukazał się kilka dni temu i dotyczył obecności dzików w dzielnicy IX Borek Fałęcki a także sposobu walki z nimi. Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu według mnie będzie wprowadzenie do tej dzielnicy, ale także do Krakowa w miejsca występowania dzików zwierzęcia zwanego "Straszliwa Bestia z polskich lasów" ( cytat pochodzi z kanału na YouTube "Magia natury"). Naukowa nazwa tego zwierzęcia to Canis lupus. Po polsku wilk szary.
Jest to naturalny wróg dzików, który w miejscach swojego występowania w naturalny sposób reguluje populacje dzików a także innych zwierząt roślinożernych. Uważam bowiem, że najlepszym sposobem walki ze szkodnikami jest użycie przeciwko nim naturalnych wrogów. Tak samo jak mszycę powinno się zwalczać biedronkami, a nie opryskiem. Użycie wilków do regulacji populacji dzików w w Krakowie jest najbardziej ekologicznym i najtańszym sposobem na rozwiązanie problemu z tymi zwierzętami. Tym bardziej, że dotychczasowe obserwacje specjalistów pokazują, że tam gdzie są zwierzęta roślinożerne, wcześniej czy później pojawią się drapieżniki, więc pojawienia się wilków w mieście Kraków i tak nie unikniemy jeśli dziki będą żyć i mnożyć".
Poprosiliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej oraz magistrat o odniesienie się do takiego pomysłu. A co z bezpieczeństwem mieszkańców?
odpowiedź z Urzędu Miasta Krakowa:
"w związku z problemami dotyczącymi bytowania dzików na terenie Krakowa, w 2021 r. miasto podjęło intensywne działania w zakresie odłowu dzików przy pomocy specjalistycznej odłowni sterowanej w pełni elektronicznie. Inicjatywa ta pozwoliła ograniczyć populacje dzika w sposób całkowicie humanitarny.
W związku z wprowadzeniem w drugiej połowie 2021 r. przepisów związanych z afrykańskim pomorem świń, wprowadzono ograniczenia dotyczące odłowów dzików.
Wydział Kształtowania Środowiska informuje, że z uwagi na dalszą liczną obecność dzików w mieście zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa z 9 lutego 2023 r. został powołany Zespół Zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej ilości dzików na terenie miasta Krakowa. W skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele: Urzędu Miasta Krakowa, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Związku Łowieckiego, Całodobowego Pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych, Straży Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Głównym jego zadaniem będzie w szczególności wypracowanie optymalnych rozwiązań mających na celu przywrócenie równowagi środowiskowej w zakresie ilości dzików na terenie miasta. Podczas posiedzenia zespołu omówione zostaną stanowiska oraz poddawane będą pod dyskusje proponowane przez członków rozwiązania, a na ich podstawie wypracowane zostaną propozycje działań mających na celu ograniczenie konfliktów z dzikami na terenie miasta Krakowa.
Pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się 21 marca 2023 r., na którym zostanie przedstawiona aktualna sytuacja dotycząca bytowania dzików w mieście, jak również analiza prawna dotycząca zakazu relokacji dzików.
Jeśli chodzi o przedstawiony pomysł, to sugerujemy kontakt z ekspertami np. z Wydziału Leśnego UR lub z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska"
Rocznica wojny na Ukrainie. Jak poradził sobie polski rynek pracy

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II