Dziki coraz częściej można spotkać na ulicach, w parkach czy pomiędzy budynkami osiedli w Krakowie. Znaczna część mieszkańców nie ukrywa przerażenia z powodu grasujących zwierząt. Obecnie miasto Kraków posiada specjalne klatki - odłownie. Urządzenia pozwalają odłowić zwierzęta w sposób humanitarny i bezpieczny. Jak podaje Urząd Miasta Krakowa jedna pułapka w niecały rok odławiała ponad 200 dzików.
Złożony przez Klub radnych Nowoczesny Kraków projekt rezolucji, skierowany jest do Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i dotyczy powrotu do sprawdzonej metody odławiania dzików i relokacji na tereny niezurbanizowane w granicach Gminy Miejskiej Kraków.
"W grudniu 2021 roku miasto poinformowało jednak o otrzymaniu stanowiska Inspekcji Weterynaryjnej. Dotyczyło ono interpretacji rozporządzenia ministra rolnictwa, wydanego jeszcze pod koniec sierpnia 2021 rok, a związanego z walką z afrykańskim pomorem świń. W efekcie miasto Kraków zaprzestało wykorzystywania odłowni, a problem dzików jest coraz większy. Aby miasto Kraków mogło powrócić do sprawdzonej metody odławiania i przewożenia dzików na tereny niezurbanizowane w granicach Gminy Miejskiej Kraków, potrzebujemy wyłączenia terenów miasta Krakowa z decyzji o zakazie relokacji" - piszą radni
Argumentami przemawiającymi za tym wyłączeniem są według projektodawców: brak przypadków wystąpienia ASF na obszarze miasta Krakowa oraz specyficzny, niemal zamknięty układ drogowy, który skutecznie ogranicza relokację dzikich zwierząt spoza miasta do Krakowa.
Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Jak informuje nas Agnieszka Szewczyk-Kuta Inspekcja Weterynaryjna na terenie województwa małopolskiego nie wydawała aktów prawnych zakazujących relokacji odłowionych dzików, gdyż przepisy prawa nie dają Inspekcji uprawnień w tym zakresie.
"W chwili obecnej w tym zakresie obowiązuje Rozporządzenie Wykonawcze Komisji UE z dnia 16 marca 2023 r. ustanawiające środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze, którego art. 48 reguluje to zagadnienie. Jest to przepis obowiązujący na terenie Unii Europejskiej i tylko autor tego przepisu może go uchylić" - pisze Szewczyk-Kuta.
Dodaje, że dziki urodzone na terenach zurbanizowanych nie radzą sobie w środowisku leśnym, przesiedlone z miejsca na miejsce potrafią wracać nawet do 30 km. Podkreśla też, że decyzje związane z zarządzaniem populacją dzików w sytuacjach gdy zagrażają one życiu mieszkańców lub funkcjonowaniu obiektów użyteczności publicznej zostały powierzone sejmikowi województwa lub starostom.
Ze zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie nie do końca zgadza się radny Michał Starobrat, który tłumaczy, że nakaz unijny dotyczy stref w których istnieje ryzyko przenoszenia ASF. - W Krakowie nigdy nie było takiego przypadku, więc nasze miasto mogłoby być z tego zakazu wyłączone. Oczywiście, gdyby ASF się kiedyś pojawił to taki zakaz można przywrócić, ale póki co jest on nałożony na wyrost - mówi radny Michał Starobrat.
Projekt rezolucji będzie głosowany na sesji Rady Miasta Krakowa, 31 stycznia 2024 r.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
