https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy w czasie głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego. Unieważniono ok. 11 proc. głosów. Radny apeluje o zmiany

Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas / Polska Press
Nie tak dawno poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim (BO) Miasta Krakowa. Decyzją mieszkanek i mieszkańców Krakowa w ramach tegorocznej 11. edycji wydarzenia do realizacji wybrano 163 projekty, w tym 153 projekty dzielnicowe i 10 projektów ogólnomiejskich. Niestety nie obyło się bez problemów. Jak przypomina radny Rafał Zawiślak, ponad 7 tys. głosów było nieważnych. W niektórych dzielnicach liczba ta przekraczała 20 proc. wszystkich głosów. Radny apeluje do prezydenta o zmianę systemu głosowania.

W czwartek 24 października poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. 163 projekty, w tym 10 ogólnomiejskich i 153 dzielnicowe, najwyższa w historii głosowania 10 proc. frekwencja oraz 46 mln zł na wszystkie projekty – to najważniejsze liczby 11. edycji BO.

W kategorii najchętniej wybieranych przez mieszkańców projektów ogólnomiejskich dominowała kategoria: zieleń i ochrona środowiska (50 proc. wskazań), Infrastruktura (20 proc.) czy Kultura (10 proc. wskazań). W kategorii najchętniej wybieranych przez mieszkańców projektów dzielnicowych dominowała zieleń i ochrona środowiska (36 proc.) wskazań, Kultura (21 proc.) i Sport i Infrastruktura sportowa (15 proc.).

Dużo nieważnych głosów

Niestety wśród dobrych informacji nie brakuje złych. Jak informuje Urząd Miasta Krakowa 7841 (11 proc) głosów było nieważnych. To wzrost względem roku poprzedniego o 4 procent - w 2023 oddano 4583 (7 proc.) nieważnych głosów.

Na problem zwraca uwagę radny Rafał Zawiślak, który w interpelacji zwrócił się do prezydenta Aleksandra Miszalskiego z prośbą o podsumowanie wyników BO ze szczególnym zwróceniem uwagi na problemy z głosowaniem. Przytacza on również dane opublikowane przez miasto, które pokazują ile nieważnych głosów zostało odnotowanych w danej dzielnicy miasta. Wyniki szokują.

Okazuje się bowiem, że najwięcej głosów nieważnych oddano w dzielnicy XV Mistrzejowice - 760 głosów nieważnych, co w przeliczeniu na procenty daje 21,8 procent nieważnych głosów. W dzielnicy XVIII Nowa Huta takich głosów było 1649 czyli 20,4 proc. Nieco mniej było w dzielnicy Prądnik Biały, tu błędnie zagłosowało 18,9 procent krakowian czyli 1403 osoby. W Czyżynach oddano w sumie 471 głosów nieważnych czyli 13,4 procent, a niewiele mniej bo 11,5 procent (703) głosów nieważne było w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Rozwiązanie

W związku z zaistniałymi problemami oraz w celu uniknięcia podobnych trudności w przyszłości radny proponuje rozważenie wprowadzenie zmiany polegającej na zastąpieniu głosowania papierowego, głosowaniem online.

Zdaniem Rafała Zawiślaka, głosowanie online jest przejrzystsze i trudniejsze do podważenia niż głosowanie tradycyjne, jest bardziej efektywne pod kątem przeliczania głosów, rezygnacja z papierowych kart przyczyni się do oszczędności, a poza tym jest po prostu wygodniejsze.

Co na to miasto? Zapytaliśmy i czekamy na odpowiedzi.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska