Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Stanisław Mazur: Kraków potrzebuje nowej strategii walki ze smogiem, napisanej wspólnie z mieszkańcami i ekspertami

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Smog na Krakowem, zdjęcie z Kopca Kościuszki
Smog na Krakowem, zdjęcie z Kopca Kościuszki Anna Kaczmarz / Polska Press
- Przestańmy udawać, że winę za smog ponoszą tylko gminy ościenne. Kraków nadal ma narzędzia do walki o prawo do oddychania czystym powietrzem - mówił podczas konferencji prasowej prof. Stanisław Mazur, kandydat na prezydenta miasta Krakowa. Termin spotkania prasowego, 10 stycznia nie był przypadkowy - tego dnia normy jakości powietrza w Krakowie zostały przekroczone o 535 proc. Prof. Mazur wraz z ekspertami zaprezentował ocenę dotychczasowych działań podejmowanych przez magistrat, wskazał błędy i konieczność koordynacji dalszych działań, a także zaprezentował swoje stanowisko w sprawie wprowadzenia SCT.

Koniec zrzucania odpowiedzialności?

Podczas konferencji prasowej prof. Stanisław Mazur zwracał uwagę na rozpoznane przez ekspertów błędy i zaniechania, wskazując choćby na tworzenie narracji o źródłach pochodzenia smogu wywodzących się wyłącznie z tzw. "obwarzanka".

- Ich zanieczyszczenia są wysokie, ale wiele wskazuje, że odpowiadają jedynie za część problemów - mówił prof. Mazur. - Tymczasem przyjęcie takiego podejścia sprawia, że obecny magistrat czuje się zwolniony z poszukiwania rozwiązań po stronie Krakowa i nie odnosi się do zakresu możliwości i uprawnień prezydenta miasta.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zwrócił też uwagę na brak odpowiednich badań dotyczących źródeł smogu, które uwzględniałyby wpływ ruchu samochodów spoza Krakowa i efekt związany z przepływami powietrza z innych regionów Polski.

- Miasto od lat forsuje obalony przez rzeczywistość mit o skutecznej walce ze smogiem. Polityka komunikacyjna i współpraca z mieszkańcami są nie tylko słabe, ale często także obleczone w półprawdy - mówił prof. Mazur, który zasugerował jednocześnie, że Kraków powinien lepiej komunikować wpływ codziennych zachować krakowian i firm działających w Krakowie na jakość powietrza, a także informować o realnym wpływie nowych inwestycji na środowisko.

- Magistrat nie traktuje mieszkańców jak partnerów. Obywatele oczekują intuicyjnie dostępnych danych na temat jakości powietrza w różnych rejonach Krakowa - mówił prof. Mazur.

Strefa Czystego Transportu symbolem chaosu?

- Jestem zwolennikiem działań, które ograniczą ruch tych pojazdów, które nie spełniają norm i pogarszają jakość naszego powietrza. Sądzę jednak, że choć przyjęcie uchwały, podszyte dobrymi intencjami, znowu zostało wprowadzone bez jakiegokolwiek planu i określenia celu. Szczególnie krytycznie patrzymy na komunikację z mieszkańcami, której wprowadzenie powinno być poprzedzone zebraniem możliwie najpełniejszych danych na temat ruchu samochodowego w Krakowie. Tymczasem, SCT wprowadzane było szybko, jako naprędce zmieniany gotowy projekt uchwały, a dane na podstawie, których projektowano Strefę, są niedostępne dla obywateli - wyjaśniał rektor UEK.

Wpływ smogu na zdrowie

Prof. UJ dr hab. med. Ewa Czarnobilska tłumaczyła: - Od kilkunastu lat prowadzę badania wpływu zanieczyszczonego powietrza na rozwój chorób alergicznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ale też wraz ze swoim zespołem - prawdopodobnie jako pierwsi na świecie - udowodniliśmy istnienie alergii na pył zawieszony. Poza naukowymi dowodami, potwierdzającymi szkodliwość smogu, sama na co dzień w swoim gabinecie przyjmuję pacjentów, którzy cierpią na schorzenia górnych dróg oddechowych - tylko z powodu fatalnej jakości powietrza. Mają objawy alergiczne, mimo, że nie są alergikami. Niestety, w takich przypadkach - my lekarze - jesteśmy bezradni. Nie ma lekarstwa na smog - wyjaśnia.

- Smog to wyzwanie, z którym miasto sobie po prostu musi poradzić. To nie jest tak, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwości walki o czyste powietrze wewnątrz miasta. Potrzebujemy lepszego badania, lepszego opomiarowania. My bazujemy na założeniach. Prawdopodobnych, ale niepewnych - to powinno się zmienić, by podejmować konsekwentne działania - mówiła Marta Seweryn z Carbon Footprint Foundation.

Brak odpowiednich badań

Jakub Bartyzel, fizyk atmosfery z Akademii Górniczo-Hutniczej wyjaśniał, że w jego opinii Kraków zrobił wiele w walce ze smogiem.

- Przez lata pokutowała opinia, że Kraków ma sam problem ze smogiem, ludzie wyprowadzali się nawet daleko za miasto, żeby oddychać czystym powietrzem. Prawdopodobnie tak nie jest, ale my naukowcy nadal badamy to, czy rzeczywiście obwarzanek mocno wpływa na to czym oddychamy w Krakowie - to teza prawdopodobna, ale niesprawdzona. To jest najgorsze - nie ma badań potwierdzających skąd pochodzi zanieczyszczenie - wyjaśniał Jakub Bartyzel i dodał: - SCT eliminując kilka procent samochodów z ruchu, może wpłynąć na kilkadziesiąt procent mniej zanieczyszczeń. Podobnie rzecz ma się z badaniem przemysłu w mieście - jest sporo pól, o które Kraków może zadbać samemu.

Bądź bezpieczny, zadbaj o życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska