W bieżącym roku program był skierowany do czterech wybranych szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt ma na celu edukację uczniów klas pierwszych. Organizator chce przybliżyć młodzieży rękodzieło, muzykę, taniec oraz opowiedzieć o charakterystyce regionu etnograficznego, na terenie, którego znajduje się dana szkoła. Spotkanie ma charakter warsztatowy – uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z twórcami ludowymi, muzykami i tancerzami, którzy od lat kultywują lokalne dziedzictwo rękodzielnicze i muzyczne. Młodzież będzie miała możliwość stworzenia tradycyjnymi metodami własne dzieła oraz nauczenia się kroków tańców ludowych i narodowych. Aktywizujące spotkanie z etnografem pozwoli uczniom poznać historię oraz kulturę ludową regionu. W podsumowaniu spotkania uczniowie sprawdzą nabytą wiedzę w quizach i konkursach.
Poprzez projekt Organizator zamierza w sposób przystępny i atrakcyjny dotrzeć do młodzieży i budować w nich poczucie przynależności regionalnej oraz świadomości etnograficznej.
W następnych latach planowana jest kontynuacja projektu w kolejnych szkołach rolniczych znajdujących się w Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczne wydarzenia w ramach projektu z pewnością stworzyły przestrzeń do dyskusji
i wymiany poglądów, co pozwoli Organizatorowi na wyciągnięcie merytorycznych wniosków i wdrożenie ich w roku kolejnym.
Kontakt:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest państwową instytucją kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi, zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa oraz pokazywanie piękna tradycji wiejskich mieszańcom miast.
