WIDEO: Krótki wywiad
Prokurator est inicjatorem uchwały podjętej w maju zeszłego roku przez zgromadzenie prokuratury, w której śledczy wskazali m.in. na zagrożenia niezależności prokuratury, sygnalizowali o wywieranych naciskach.
Decyzją przełożonych Krasoń miał być przeniesiony z prokuratury krakowskiej do wrocławskiej.
Przeciwko temu protestowali prokuratorzy, skupieni w Stowarzyszeniu Prokuratorów Lex Super Omnia. W otwartym liście do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego piszą o szykanowaniu i apelują o zmianę decyzji wobec prokuratora Krasonia.
Prokuratorzy ze stowarzyszenia Lex Super Omnia zwrócili uwagę, że Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie najpierw został przeniesiony do innego wydziału, a potem nagle został oddelegowany do prokuratury rejonowej we Wrocławiu.
Zdaniem stowarzyszenia to "kara" za głosowanie, wraz z innymi członkami zgromadzenia prokuratorów regionu krakowskiego, za uchwałą krytykującą naruszanie niezależności prokuratorów.
Zespół prasowy wrocławskiej prokuratury tłumaczył, że w Prokuraturze Rejonowej Wrocław-Krzyki Zachód są niedobory kadrowe - na 22 etaty orzecznicze, pracuje jedynie 15 prokuratorów.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
Zaskarżenie prokuratorskiej delegacji to sprawa precedensowa. Mariusz Krasoń podjął tę decyzję, ponieważ uważa że delegowanie go 300 kilometrów od domu do jednostki o dwa szczeble niższej, to represje między innymi za zainicjowanie uchwały w sprawie nieprawidłowości w krakowskiej prokuraturze. Dodatkowo Krasoń w Krakowie opiekuje się chorymi rodzicami.
Krasoń czeka teraz na wyznaczenie terminu rozprawy.
