https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prolog trzeciej edycji Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat w dniach 25-26 marca w Filharmonii Krakowskiej

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Stanisław Słowiński
Stanisław Słowiński Materiały prasowe
W piątek 25 marca o godz. 19.30 oraz w sobotę 26 marca o godz. 18 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędą się koncerty stanowiące prolog trzeciej edycji koronnego projektu festiwalowego instytucji, jakim jest Festiwal Szymanowski/Polska/Świat. Prezentuje on twórczość kompozytorską Szymanowskiego w różnorodnych kontekstach i odniesieniach - tym razem w kontekście jazzu.

FLESZ - Dzieci umierają przez Putina!

od 16 lat

Festiwal prezentuje twórczość kompozytorską Karola Szymanowskiego w różnorodnych kontekstach i odniesieniach – najbliższe koncerty z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Mosia sytuują ją w kontekście jazzowym za sprawą prezentowanych po raz pierwszy przed publicznością "Metafor" Stanisława Słowińskiego. W przedsięwzięciu, obok zespołu orkiestrowego Filharmonii, udział weźmie także Stanisław Słowiński – kompozytor i jednocześnie skrzypek oraz septet jazzowy z wokalistką Joanną Słowińską.

- Każda z wielu części utworu dedykowana jest innej kompozycji Szymanowskiego. Usłyszymy tematy znane zarówno z wielkich form symfonicznych; m.in. "Król Roger", "Stabat Mater", czy "Harnasie", jak również z twórczości kameralnej kompozytora; m.in. Preludium h-moll, Kołysanka op. 52, czy Szeherezada z cyklu Maski op. 34. Kompozycja buduje świat na styku muzycznych stylistyk; między cytatem, a autorską kompozycją; między rygorem formy, a swobodą improwizacji, ze swobodą, a jednocześnie z zachowaniem pełnego szacunku i zrozumienia dla oryginalnych kompozycji - tłumaczy Stanisław Słowiański.

Na filharmonicznej estradzie liderowi projektu towarzyszyć będzie Stanisław Słowiński Septet złożony z najwybitniejszych przedstawicieli młodej polskiej sceny jazzowej. W skład grupy wchodzą muzycy o niezwykle wyrazistych osobowościach scenicznych, mający na swoim koncie udział w projektach artystycznych z udziałem artystów o międzynarodowej renomie, jak m.in.: Tomasz Stańko, Dominik Wania, Hadrian Feraud, Adam Bałdych, Wolfgang Muthspil, Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Avishai Cohen, Daniel Bjarnason, Paweł Kaczmarczyk, Elliot Goldenthal i wielu innych.

Piątkowy koncert poprzedzi spotkanie spotkanie promujące wydanie albumu z nagraniem II Symfonii B-dur Karola Szymanowskiego w wersji oryginalnej z 1910 roku. Zarejestrowane zostało ono na żywo podczas koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie we wrześniu 2021 roku. Album zawiera także płytę DVD z filmem paradokumentalnym „Podwójne życie II Symfonii Szymanowskiego” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery. Początek spotkania o godz. 18.

Okazje
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska