Zgodnie z danymi Savills, w Polsce jest ok. 450 akademików publicznych oferujących ponad 120 tys. łóżek i 35 akademików należących do niepaństwowych uczelni z niespełna 4 tys. łóżek. Domy studenckie będące własnością prywatnych inwestorów, niepowiązanych z żadną konkretną uczelnią, oferują ok. 6,5 tys. łóżek.
- Alternatywą dla akademików są mieszkania na wynajem, z którymi pod względem standardu konkurować mogą najczęściej jedynie prywatne domy studenckie. Prywatne inwestycje charakteryzują się wieloma udogodnieniami i rozwiązaniami architektonicznymi czerpiącymi z kultury co-livingu” - mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz Savills.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Savills na grupie 250 osób studiujących w Polsce, najbardziej pożądanymi udogodnieniami w domach studenckich jest sklep i siłownia. Prawie 75 proc. studentów preferuje pokoje jednoosobowe, które należą do rzadkości w uczelnianych akademikach. A na takie, z oddzielną łazienką dla każdego pokoju, stawiają deweloperzy prywatnych domów studenckich.
Oferują w nich również powierzchnie wspólne o atrakcyjnym designie, które umożliwiają spędzanie wolnego czasu. Do najciekawszych rozwiązań należy m.in. jacuzzi na dachu budynku LivinnX Kraków i wspólna pralnia ze stołem do gry w piłkarzyki w Base Camp Łódź.
Zakwaterowania w wysokiej jakości prywatnym akademiku w Polsce, w pokoju jednoosobowym, to koszt 1,3 - 2 tys. złotych miesięcznie. Mimo wysokiej ceny, chętnych nie brakuje, a zainteresowanie studentów ofertą prywatnych akademików przekłada się na wzrost atrakcyjności tych nieruchomości dla podmiotów chcących zakupić je jako produkt inwestycyjny. Jak podaje Savills, w 2018 r. wolumen transakcji inwestycyjnych w prywatne domy studenckie na świecie przekroczył 17 mld dolarów.
- Polska znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju tego segmentu. Ale już niedługo możemy być świadkami pierwszych dużych transakcji na tym rynku inwestycyjnym - mówi Kamil Kowa, członek zarządu Savills w Polsce.
Obecnie na różnym etapie planowania są projekty, które łącznie zaoferują 10 tysięcy łóżek, w tym po trzy akademiki w Warszawie i Krakowie, dwa w Gdańsku i jeden we Wrocławiu, które są w trakcie budowy. Najbardziej aktywnymi inwestorami są m.in BaseCamp i Student Depot.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Bomba ekologiczna na dnie Bałtyku. Możliwe skażenie bronią chemiczną
