https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed świętami krakowianie szturmują konfesjonały

Magda Wrzos-Lubaś
U Dominikanów wierni stoją w kolejce, choć spowiada 35 księży
U Dominikanów wierni stoją w kolejce, choć spowiada 35 księży Adam Wojnar
Największe tłumy odwiedzają świątynie w centrum Krakowa. Księża sprowadzają posiłki z zaprzyjaźnionych parafii i zapewniają, że najważniejsza jest postawa wiernych, a nie czas, jaki wybierają na uzyskanie rozgrzeszenia.

Przedświąteczną spowiedź większość Polaków zostawia na ostatnią chwilę. W krakowskich kościołach w kolejce do konfesjonału stoi się średnio 30 minut. Największe tłumy odwiedzają świątynie w centrum Krakowa. Księża sprowadzają posiłki z zaprzyjaźnionych parafii i zapewniają, że najważniejsza jest postawa wiernych, a nie czas, jaki wybierają na uzyskanie rozgrzeszenia.

Mimo apelu duchownych o wcześniejsze przystąpienie do spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, dopiero teraz kościoły przeżywają prawdziwe oblężenie. - Mamy jedną długą kolejkę. Rano wierni stoją do trzech, po południu do siedmiu konfesjonałów. Wspomagają nas księża z całej parafii, zmieniają się co dwie godziny, żeby choć chwilę odpocząć - mówi ks. infułat Bronisław Fidelus z bazyliki Mariackiej.

Zobacz także: Boniecki: Moja emerytura nie oznacza odejścia z Tygodnika Powszechnego

W tym kościele ogonek wiernych jest zdecydowanie najdłuższy. W godzinach popołudniowych do jednego tylko konfesjonału stoi około 30 osób. - Byłam tu u spowiedzi już w zeszłym tygodniu i nie czekałam w ogóle. Dziś jest mnóstwo ludzi - przyznaje studentka Klaudyna Wlazło.

Z dnia na dzień kolejki wydłużają się też w kościele Dominikanów. W sześciu konfesjonałach od godz. 8 rano do 20 zaangażowanych jest aż 35 księży. Na szczęście nie trzeba było sprowadzać posiłków.

- Wyspowiadałam się właśnie u Dominikanów. Nie najgorsze to czekanie. Szkoda tylko, że księża zmęczeni i trochę się spieszą - żali się Natalia.

- To trudny okres. Na jedną osobę przeznaczam średnio 5 minut. Nie ma czasu na dłuższą rozmowę, której oczekują od nas wierni - przyznaje ze smutkiem ksiądz Stanisław z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W kościele Arka Pana w Bieńczycach spowiedź przebiega sprawniej dzięki pomocy młodych duchownych. - Przez cały dzień służy 12 księży, w tym 4 stale pomagających nam doktorów i doktorantów z Uniwersytetu Papieskiego - mówi ks. proboszcz Edward Baniak.

W Wigilię do południa można będzie się wyspowiadać m.in. w opactwie Cystersów w Mogile i kościele Arka Pana. Dominikanie zapraszają wiernych do godz.13, a księża w bazylice Mariackiej do godz.14. Spóźnialscy do godz.16 mogą odwiedzić sanktuarium w Łagiewnikach.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus rodowity
Złoczyńca pownien wyspowiadać się na policji czy u prokuratora, a sąd dać rozgrzeszenie!
Ludzie czynią zło, spowiadają się, i znowu czynią zło!
Moim zdaniem: Sama spowiedź jest ZŁEM!
Morał: Rozumu życzyć wam nie mogę bo przez Szatana wynaleziony, nie wchodźcie na rozumu drogę, lecz idźcie z bogiem...Urojonym!
A
Ala
Przykre bardzo...... Może jest jakaś możliwość zorganizowania pomocy tej pani? Nie mam możliwości zaproszenia jej na święta, ale chętnie przekazałabym jakiś prezent, choćby parę złotych..... Gazeto, kontakt do kobiety macie, może ułatwicie coś takiego?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska