Dyrektorka jednego z sądeckich przedszkoli, która chce zachować anonimowość, sądzi, że ustawa jest gwoździem do trumny publicznych placówek. - Rodzice chcą, by dziecko miało możliwości rozwoju i wybierają placówki niepubliczne, mające bogatszą ofertę - mówi.
Wcześniej rodzice mogli zapłacić symboliczną kwotę za zajęcia w godzinach pracy przedszkola. Teraz na zmianach zarabiają firmy oferujące np. naukę języków dla przedszkolaków. - Idea ustawy jest taka, żeby każde dziecko miało taki sam dostęp do oferty edukacyjnej - mówi Józef Klimek, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Uważa on, że zajęcia dodatkowe mogą prowadzić w ramach ustawowej złotówki zatrudnieni w przedszkolu nauczyciele. Jego zdaniem, by przygotować do edukacji wczesnoszkolnej, nie trzeba zatrudniać dodatkowo firm.
Agata Skowron, dyrektor przedszkola w Korzennej mówi, że rodzice wolą, by ich dzieci uczyli profesjonaliści. W gminie są pieniądze na zatrudnienie anglistki i instruktorki rytmiki. Nie udało się w Łącku, gdzie trzeba było zrezygnować z angielskie-go. W Nowym Sączu zatrudniono dwóch anglistów, którzy uczą w godzinach pracy przedszkola. Ratusz zapowiada, że znajdzie fundusze na dokształcanie nauczycieli.
Jak to robią w Nowym Targu
Rzecznik prasowy burmistrza Nowego Targu Piotr Rayski-Pawlik:
W ostatnich miesiącach mieszkańcy Nowego Targu są świadkami dynamicznej budowy galerii handlowej Dekada w centrum miasta. Powstaje ona w miejscu dawnego dworca autobusowego. Inwestor, który wcześniej wybudował podobny obiekt handlowy w Myślenicach, teraz zainwestował u nas. Oprócz galerii w bezpośrednim sąsiedztwie powstaje rondo na ruchliwym skrzyżowaniu. Jest ono w całości budowane przez właściciela Dekady i za jego pieniądze. Dla nas budowa ronda w okolicy galerii handlowej przez inwestora jest czymś oczywistym. Wiadomo, każdy przy takiej okazji chce ubić własny interes. Także miasto. Otwarcie galerii i ronda nastąpi na wiosnę.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
