Spis treści
W uproszeniu przypomina to usługę opartą na powszechniej wykorzystywanym konsumenckim prawie do zmiany operatora telefonu komórkowego. Z jedną kluczową różnicą - gdy zmieniamy operatora komórki, możemy zachować dotychczasowy numer telefonu. W przypadku zmiany banku - zmieniamy także numer konta, choć nowy bank - mocą naszego pełnomocnictwa - ma w takim przypadku obowiązek powiadomienia o zmianie numeru rachunku np. pracodawcę przelewającego wynagrodzenie, ZUS czy urząd skarbowy.
W praktyce wykorzystuje się do takich operacji usługę Ognivo świadczoną przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR).
Jak przenieść rachunek z banku do banku
Przenoszenie rachunków bankowych jest usługą, w której uczestniczą dostawcy: czyli banki i SKOK-i prowadzące działalność w Polsce. Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych każdy dostawca jest zobowiązany świadczyć taką usługę wobec konsumentów (od końca 2017 roku).
Usługa ta dotyczy osób fizycznych, które zdecydowały się otworzyć nowy rachunek i przenieść wybrane usługi płatnicze (polecenie zapłaty, stałe zlecenia) powiązane z obecnym rachunkiem do innego banku/SKOK-u.
A więc jeśli mamy w banku rachunek płatniczy np. konto oszczędnościowe i chcemy otworzyć nowe konto w innym banku lub SKOKu to w nowym banku lub SKOKu możemy załatwić wszystkie formalności związane z:
- zamknięciem obecnego rachunku
- przeniesieniem środków na nowy rachunek do nowego banku/SKOKu
- przeniesieniem zleceń stałych
- przeniesieniem poleceń zapłaty
Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce ...
Wystarczy, że w nowym banku lub SKOKu złożymy odpowiednie upoważnienie i wniosek. Bank lub SKOK dokona za Nas pozostałych formalności.
Przeniesienie rachunku bankowego: ile to kosztuje
Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu rachunku/usług płatniczych zostaniesz powiadomiony o wszelkich możliwych opłatach związanych z tą usługą. Wysokość opłat banki/SKOK-i ustalają indywidualnie.
Opłaty te nie mogą być wyższe niż rzeczywiste koszty ponoszone przez danego dostawcę z tytułu wykonywanych czynności.
- Teraz łatwo jest przenieść rachunek do innego banku. Korzystamy? Jak to zrobić?
- Sankcje covidowe zniesione - czy pracodawca może nakazać noszenie maseczek w firmie?
- Millenialsi chcą zgromadzić kapitał na emeryturę nawet kosztem większego ryzyka
- Surowce lepsze od walut i akcji. W ślad za złotem hossa na rynku obejmie miedź
Nowy bank nie może pobierać opłat za udostępnienie danych dotyczących istniejących zleceń stałych i poleceń zapłaty objętych przenoszeniem rachunku płatniczego.
Przenoszenie rachunków bankowych: ile przeniesiono w I kw. 2022 r.
W I kw. 2022 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 5 170 osób. Najwięcej wniosków w tym kwartale - ponad 1,9 tys. - wpłynęło w lutym.
Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w I kw. 2022 r. wyniosła 5 170. W tym samym okresie 2021 r. odnotowano 4 764 takie wnioski.
- Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w I kw. 2022 r. zdecydowało się 5 110 osób, czyli 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku.
- Przeniesienia salda dokonało 4 891 osób, tj. około 95 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 767 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 495 osób.
System Ognivo umożliwia bezpieczną i szybką komunikację online pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Oprócz banków (komercyjnych i spółdzielczych) Ognivo wykorzystywane jest m.in. także przez ZUS, Pocztę Polską, urzędy miast, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komorników sądowych.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U z 2016 r. poz. 1572, z późn. zm.) - w wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw – dodano Dział III rozdział 8 Przeniesienie rachunku płatniczego.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem:
https://www.przenoszenierachunkow.pl/
