PŚ w łyżwiarstwie szybkim: świetny występ Polaków

Artur Waś
Artur Waś Peter Dejong
Pierwszy dzień zmagań w Heerenveen, w czwartej eliminacji Pucharu Świata, był udany dla polskich łyżwiarzy szybkich. Drugie miejsce na 500 m zajął Artur Waś, trzecia była drużyna kobiet.

Dla Wasia to drugie podium w tym sezonie. Odpuścił start w PŚ w Harbinie i Nagano, tydzień temu w Astanie był 4. i 3. Teraz uplasował się jeszcze wyżej, na 2. pozycji (34,79 s). Przegrał tylko z Rosjaninem Rusłanem Muraszowem, który wyraźnie zdystansował rywali (34,50). Dopiero szósty był lider PŚ – Rosjanin Paweł Kuliżnikow, który w tym sezonie już nie dominuje tak, jak w poprzednim.

Najlepszy występ w sezonie zanotowała również drużyna kobiet. Nasza panie, jadące w składzie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak, wywalczyły miejsce na najniższym stopniu podium (3.03,50). Faworyzowane Holenderki miały problemy na trasie i zajęły ostatnią lokatę. Ponownie z dużą przewagę (2,96 s nad Niemkami) triumfowały Japonki.

Dobrego wyniku z Astany nie udało się powtórzyć polskiej drużynie mężczyzn. Jan Szymański, Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki uplasowali się na 7. pozycji (3.47,89). Konkurencji nie ukończyli Rosjanie, z którymi nasi panczeniści jechali w parze. Sporą niespodziankę sprawili Norwegowie (3.42,43), zwyciężając przed faworyzowanymi gospodarzami, Holendrami.

W grupie B (słabszej) na 500 m Artur Nogal zajął 7. miejsce (35,44), Sebastian Kłosiński był 20. (35,72), a Piotr Michalski 21. (35,75). W grupie B kobiet na 500 m 19. czas (40,45) uzyskała Kaja Ziomek.

Wyniki z piątku
Mężczyźni, 500 m (1. bieg): 1. Rusłan Muraszow (Rosja) 34,50, 2. Artur Waś (Polska) 34,79, 3. Mitchell Whitmore (USA) 34,81.
Klasyfikacja PŚ: 1. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 425, 2. Muraszow 305, 3. Dai Dai Ntab (Holandia) 248... 8. Artur Waś (Polska) 210.

Bieg drużynowy: 1. Norwegia 3.42,43, 2. Holandia 3.43,04, 3. Włochy 3.43,53... 7. Polska 3.47,89.
Klasyfikacja PŚ: 1. Holandia 280, 2. Norwegia 270, 3. Japonia 270... 8. Polska 165.

Kobiety, bieg drużynowy: 1. Japonia 2.59,51, 2. Niemcy 3.02,47, 3. Polska 3.03,50.
Klasyfikacja PŚ: 1. Holandia 310, 2. Japonia 280, 3. Rosja 280... 5. Polska 225.

500 m: 1. Nao Kodaira (Japonia) 37,69, 2. Jing Yu (Chiny) 37,81, 3. Maki Tsuji (Japonia) 37,97.
Klasyfikacja PŚ: 1. Yu 452, 2. Kodaira 400, 3. Tsuji 395.