WASZ TEMAT. Tajemnicze wybrzuszenia na ważnej ulicy w Krakowie. Droga jak pumptruck!

Polska, 1981. Kraj na skraju rozwijającej się rewolucji, z władzami komunistycznymi gotowymi na wszystko, aby ją stłumić. Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji historyczną decyzję: 13 grudnia w Polsce Ludowej wprowadzony zostaje stan wojenny. Następnego dnia na ulice wjeżdżają czołgi. Żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, wprowadzają godzinę policyjną, a armia pacyfikuje strajkujących robotników.
Dziennikarze państwowi próbują zdyskredytować opozycję pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, a członkowie Solidarności trafiają do więzień. Propaganda działa na pełnych obrotach. Zaczyna się reglamentacja towarów, kolejki po papier toaletowy i inne absurdalne próby zduszenia ducha wolności i niezależności.
Czy Polska zapłacze nad swoim losem, czy raczej wyśmieje farsowy teatr, w którym to ona gra główną rolę? "Rok z życia kraju" to pełen absurdu i nieoczekiwanej energii film found footage o przełomowym momencie polskiej i światowej historii, opowiedzianej na lekko i z dystansem. To nie jest kolejna nudna lekcja historii.
Nagrodzony Srebrnym Rogiem na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym film będzie można zobaczyć między innymi w ramach projektu “Najlepsze polskie dokumenty w kinach studyjnych” już od 21 listopada w wybranych kinach studyjnych w Krakowie. “Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego zobaczą widzowie Kina Pod Baranami (21 listopada), Mikro (23 listopada), Paradoxu (25 listopada) i Kiki (27 listopada) ). Po projekcji 21 listopada o godz. 18 w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.