Na Pustyni Błędowskiej powstanie wieża widokowa
Po kopalni Olkusz-Pomorzany pozostała jedynie infrastruktura przemysłowa. Są to między innymi budynki oraz dwie wieże szybowe: „Chrobry” oraz „Dąbrówka”.
Mimo że Zakłady Górniczo Hutnicze Bolesław posiadały wszelkie potrzebne zgody na likwidacje konstrukcji to postanowiono przeznaczyć je na inne cele. Mowa tu o zaadaptowaniu szybu „Dąbrówka” na wieże widokową.
Rozmowy o przeniesieniu „Dąbrówki” na Pustynie Błędowską rozpoczął we wrześniu ubiegłego roku wójt gminy Klucze, Norbert Bień.
- Gmina wystąpiła do nas o przekazanie wieży zdemontowanej w taki sposób, aby można ją było znów poskładać. Rozpoczęliśmy więc procedurę wyrażenia zgody. Złom został wyceniony i przekazany nieodpłatnie - zaznacza prezes Zakładów Górniczo Hutniczych Bolesław, Bogusław Ochab.
Obiekt ma posiadać dwie platformy widokowe. Pierwsza będzie się znajdywać na wysokości około 35 metrów. Ma ona być dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na drugą, która będzie się znajdywać na wysokości 45 metrów trzeba będzie dostać się pieszo.
U stóp wieży widokowej ma natomiast powstać centrum edukacji ekologicznej i przemysłowej. W środku zostanie przedstawiona historia wydobycia rud cynku i ołowiu w powiecie olkuskim i historia Pustyni Błędowskiej oraz Klucz.
- Jest to bardzo dobry pomysł, aby jedna z wież z przepięknym projektem zafunkcjonowała na Pustyni Błędowskiej – komentuje prezes Bogusław Ochab.
Przetarg na realizacje przedsięwzięcia nie został jeszcze ogłoszony.
Co z wieżą szybu „Chrobry”?
Na ten moment wszystko wskazuje, że drugie nadszybie, czyli „Chrobry” zostanie zlikwidowane. Jak poinformował Bogusław Ochab, Zakłady Górniczo Hutnicze Bolesław starają się, aby tak się nie stało.
- Zachęcamy wszystkich, którzy mają pomysł podobny do gminy Klucze, aby zagospodarować także drugą wieże – mówił Bogusław Ochab.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Bezpłatne testy na covid jedynie na skierowanie
