Podobne do promieni słonecznych
Krzysztof Kwarciak zauważa, że ciepła oraz neutralna barwa oświetlenia zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów i ze względu na większe podobieństwo do promieni słonecznych mniej jest dezorientująca dla ludzi, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększa komfort.
- W wielu publikacjach naukowych pojawia się teza, że niebieska iluminacja zaburza cykl hormonalny wszystkich żywych organizmów. Zaletą błękitnego koloru jest jednak trochę większa kontrastowość i dlatego dobrze się nadaje do uzupełnienia standardowego oświetlenia w postaci na przykład dodatkowych lampy przy przejściach dla pieszych. Coraz częściej można się spotkać z opiniami, że ciepła iluminacja powinna jednak stanowić podstawę rozwiązań stosowanych na ulicach, a źródła światła o chłodnej barwie należy stosować raczej tylko jako uzupełnienie - mówi szef stowarzyszenia.
Śmietnik dla niechcianych latarni?
Temperatura światła wyrażana jest w stopniach kelwina. Im mniejsza wartość współczynnika tym cieplejsza jest iluminacja. W Krakowie zostały wprowadzone wytyczne zgodnie którymi, instalowane są lampy o dość chłodnej tonacji. Wprowadzone przez ZDMK regulacje zakładają, że ma się ona mieścić w przedziale od 4000k (neutralna) do 4500k (wchodząca już w niebieskie).
- Miasto zostawiło wykonawcom dowolność przy wyborze, czy lampy będą działać bliżej górnej czy dolnej granicy ustalonych widełek. Dlatego częściej firmy montujące oprawy daję światło o chłodniejszej tonacji, które są coraz mniej popularne w Polsce i wiele hurtowni je wyprzedaje. W efekcie Kraków w naszej opinii stał się takim trochę śmietnikiem dla latarni niechcianych w reszcie kraju. Choć pewną pozytywną zmiana jest, że we wszystkich przetargach są już odniesienia do tonacji barw latarni. Szkoda jednak, że przyjęto takie wartości - dodaje Kwarciak.
Korzyści barwy neutralnej
W odpowiedzi na petycje wiceprezydent Andrzej Kulig odpowiada, że stosowane do oświetlania miasta oprawy nie zalegają na magazynach, a ich kupno na potrzeby określonych inwestycji odbywa się bezpośrednio od producentów."
Dalej czytamy, że "barwa neutralna najlepiej odzwierciedla światło dzienne i w większym stopniu sprzyja koncentracji kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego, niż światło cieplejszej barwy."
Ciepłe światło kosztuje więcej
Wiceprezydent dodaje, że "oprawy z cieplejszą barwą (2500K - 3500K) są bardziej energochłonne, ponieważ posiadają mniejszą wydajność świetlną, co z kolei przekłada się na wzrost kosztów ich użytkowania."
Na końcu odpowiedzi czytamy, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeanalizuje możliwość wprowadzenia - w parkach i na pozostałych terenach zieleni - światła bursztynowego, które jest bardziej przyjazne dla dzikich zwierząt.
