Festiwal Muzyki Dawnej po raz 37 gości w Starym Sączu. Za nami cztery wyjątkowe premiery. Zapomniane manuskrypty wybrzmiały po wiekach uśpienia w bibliotekach i archiwach. Sięgnął po nie Marcin Szelest, dyrektor artystyczne festiwalu, zapraszając do wykonania najwybitniejszych muzyków.
- Tegoroczne edycja nosi tytuł Rara, odwołuje się do utworów nieznanych, których nie można nigdzie usłyszeć. Jest to pewnego rodzaju eksperyment związany z odkrywaniem nowych obszarów repertuaru, które były częścią muzycznej kultury dawnych wieków, a dzisiaj pozostają zupełnie nieznane i niewydobyte z archiwów. Ta muzyka ożywa być może tylko ten jeden, jedyny raz podczas koncertów w Starym Sączu – podkreśla Marcin Szelest, dyrektor artystyczny festiwalu.
Dziś czeka nas muzyczna podróż śladem zapomnianych instrumentów XIX wiecznej Anglii. Zabrzmi muzyka fletowa Charlesa Nicholsona i wizjonerskie utwory fortepianowe George’a Pinto. Koncert rozpocznie się o 19.30 w starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki. Tradycyjnie o 17 artyści spotkają się z publicznością w festiwalowym ogródku.
Festiwal zakończy „Reqiem na śmierć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” w wykonaniu Capelli Cracoviensis. Po ponad stu latach uśpienia utwór powraca w historycznej szacie. Legenda głosi, że ostatni król Polski przeczuwając swoją śmierć zamówił u Józefa Kozłowskiego msze pogrzebową. Wykształcony w Warszawie kompozytor był wówczas dyrektorem orkiestr i teatrów carskich w Petersburgu.
- Ta legenda jest prawdziwa nie wiadomo, ale istotnie zostało wykonane podczas uroczystości pogrzebowych. W XX wieku kompletnie wyszło z mody. Po raz pierwszy właśnie na starosądecki festiwal zostało przygotowane na podstawie edycji z rękopisu w Berlinie w pełnej obsadzie wykonawczej. To wielki muzyczny rarytas i dzieło historycznie ważne – rekomenduje Marcin Szelest.
Koncert zamykający 37 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej w wykonaniu Capelli Cracoviensis poprzedzi spotkanie z artystami w Ogródku Festiwalowym o godz. 17. Requiem es-moll na śmierć Stanisława Augusta Poniatowskiego zabrzmi o 19.30 w Kościele św. Elżbiety.
Rara w Starym Sączu: Nie przegap historycznej premiery
Edyta Zając
Przez średniowieczne zakony i dawne dwory pod batutą najwybitniejszych mistrzów muzycznych podróży w czasie, w poszukiwaniu zapominanych nut i dawnych instrumentów. Festiwal premier pod okiem świętej Kingi dobiega końca. Jutro monumentalny finał: Requiem na śmierć Stanisława Augusta Poniatowskiego w wykonaniu Capelli Cracoviensis.