Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR gotowi na sezon zimowy. Ćwiczyli ewakuację w ośrodku na Jaworzynie Krynickiej

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Jeszcze przed otwarciem większości stacji narciarskich ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR ćwiczyli ewakuację z wyciągów i kolei gondolowej w ośrodku Jaworzyna Krynicka
Jeszcze przed otwarciem większości stacji narciarskich ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR ćwiczyli ewakuację z wyciągów i kolei gondolowej w ośrodku Jaworzyna Krynicka Grupa Krynicka GOPR
Ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR będą dbać o bezpieczeństwo narciarzy na czterech sądeckich stokach. W ten weekend najpewniej pojawią się już na terenie ośrodka Słotwiny Arena oraz Stacji Narciarskiej Wierchomla. Przed tym mieli okazję ćwiczyć ewakuację osób uwięzionych na wyciągu na Jaworzynie Krynickiej.

Ratownicy z Grypy Krynickiej GOPR co roku dyżurują na niektórych sądeckich stokach narciarskich. Tradycyjnie są na Jaworzynie Krynickiej, gdzie do dyspozycji mają własną goprówkę. W Krynicy-Zdroju zabezpieczają także ośrodek Słotwiny Arena i Kompleks Narciarski Słotwiny oraz Stację Narciarską Wierchomla.

- Rozpoczynający się sezon narciarski to czas ostatnich treningów na kolejach linowych. Ewakuację ćwiczyli zarówno ratownicy zawodowi, jak i ochotnicy, którzy są dysponowani do działań w przypadku awaryjnego zatrzymania kolei linowych – mówi Michał Słaboń, naczelnik Grupy Krynickiej GOPR. - Liczymy, że przećwiczone przez nas umiejętności nie będą wykorzystywane w tym sezonie zimowym, ale zawsze trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju zdarzenia.

W tym roku goprowcy ćwiczyli na wyciągu krzesełkowym oraz kolei gondolowej na Jaworzynie Krynickiej. Tam sezon narciarski ma ruszyć 16 grudnia. Wcześniej ratownicy na nartach będą zabezpieczać stoki ośrodków Słotwiny Arena i Wierchomli, które już w sobotę (2 grudnia) planują oficjalne otwarcie.

- Na stokach jest biało, bo nad produkcją śniegu pracują armatki. Nieco inaczej sytuacja wygląda na sądeckich szlakach. Śniegu jest mniej, ale panuje duża wilgotność. W najbliższych dniach ma się też ochłodzić, więc może być ślisko – dodaje Michał Słaboń. - Dlatego wybierając się w góry należy pamiętać o dobrym ubiorze, odpowiednim obuwiu, czapce, rękawiczkach. W plecaku warto mieć ciepły napój, power bank i naładowany telefon z zainstalowaną naszą aplikacją Ratunek. Jeśli ktoś ma, to też dobrze zabrać kijki.

Naczelnik GOPR przypomina, że należy też odpowiedzialnie wybierać trasy, uwzględniając fakt, że już po godz. 16 w górach zaczyna zapadać zmrok. Wówczas nie trudno o zgubienie szlaku i zabłądzenie, czy nieszczęśliwy wypadek. Wtedy życie może uratować darmowa aplikacja, za pomocą której ratownicy otrzymują informację o dokładnej lokalizacji osoby potrzebującej pomocy.

Szusują na całego! W Tyliczu otwarto sezon narciarski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska