Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy zabytki! Pomagajmy potrzebującym!

Agnieszka Nigbor-Chmura
Po raz drugi na gorlickich nekropoliach równocześnie 1 listopada prowadzone będą dwie kwesty. Długoletnią tradycję ma ta organizowana przez Caritas przy parafii św. Jadwigi Królowej. Przez kilkanaście lat dochód z niej wspierał kuchnię dla ubogich Caritas. Tak będzie i w tym roku, a wolontariuszy zbierających na ten cel spotkamy na cmentarzu komunalnym w Gorlicach.

W ubiegłym roku po raz pierwszy gorlicki cmentarz parafialny był miejscem pracy kwestujących ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków tej nekropolii. W tym roku członkowie komitetu, osoby zaprzyjaźnione, harcerze z gorlickiego Hufca ZHP znów będą kwestować, apelując - ratujmy zabytki!

40 pomników czeka na rewitalizację
Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach ma się czym pochwalić przed wszystkimi, którzy przed rokiem po raz pierwszy wsparli to dzieło. Przy głównej alejce prowadzącej od narożnika ulic Karwacjanów i św. Mikołaja do Kaplicy Miłkowskich z gąszczu zarośli, mchów i porostów wyłoniła się naturalnej wielkości postać anioła przeprowadzającego młodą kobietę do lepszego świata.

Pomnik nr 26, bo o nim mowa, ma blisko wiek, a dzisiaj świeci przykładem, jak można ratować to, co pewnie za kilkanaście lat po prostu by się rozsypało.

- Zachęcamy wszystkich, by zatrzymali się chwilę przy pomniku, porównali stan sprzed remontu i po nim i okazali dobrą wolę, spotykając na swojej drodze wolontariuszy z puszkami. Pilnego remontu wymaga około czterdziestu zabytkowych pomników. Zamierzamy być w swoich działaniach konsekwentni i starać się, by po tegorocznej zbiórce w przyszłym roku znów odnowić przynajmniej jeden pomnik, a w miarę możliwości finansowych kolejne. Mamy nadzieję, że w tym roku będziemy mieć więcej sprzymierzeńców - powiedział nam Andrzej Welc, przedstawiciel Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach.

Wspierający tę akcję będą kwestować 1 listopada na cmentarzu parafialnym przy urnach stacjonarnych. Ponadto z puszkami po cmentarzu krążyć będą harcerze. Każdy, kto wesprze dzieło ratowania zabytków, zostanie odznaczony okolicznościową naklejką i otrzyma cegiełkę - kalendarzyk na przyszły rok.

Pomagajmy potrzebującym
Od kilkunastu lat w kuchni dla ubogich Caritas codziennie przy talerzu ciepłej zupy spotykają się potrzebujący gorliczanie. Jak podaje ksiądz Jerzy Gondek, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej, obecnie dziennie kuchnia wydaje około 100 ciepłych posiłków, poza tym chleb i inne produkty żywnościowe. Podkreśla równocześnie, że na pomoc dla ubogich składa się zaangażowanie firm, instytucji, samorządu, a pieniądze zebrane w ramach kwesty są swego rodzaju zastrzykiem, który pozwala na zorganizowanie dorocznych spotkań świątecznych - bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

- Od lat związani z naszą akcją wolontariusze - lokalni politycy, nauczyciele, lekarze będą kwestować od godziny 9 do 17 na cmentarzu komunalnym przy pięciu puszkach stacjonarnych. Będą one ustawione przy bramach wejściowych, przy kaplicy i w górnej części cmentarza. Jesteśmy wdzięczni ludziom dobrej woli, instytucjom i władzom za utożsamianie się z naszą akcją i zaangażowanie w nią - skomentował ks. Jerzy Gondek.

W Sękowej wyremontowali trzy pomniki
Kwesta w tym roku odbywać się będzie również na cmentarzu parafialnym w Sękowej. Dobre tradycje wprowadził tam ks. Janusz Kurasz, proboszcz parafii pw. św. Józefa i mieszkańcy, którzy co roku wspierają akcję.

- W tym roku na cmentarzu kwestowało będzie 30 wolontariuszy. Z puszkami spotkamy urzędników gminy Sękowa, radnych, członków Stowarzyszenia Dobrej Woli. Datki do puszek będzie można wrzucać od godziny 9 do 14. Planujemy, by tegoroczną zbiórkę przeznaczyć na pokrycie kosztów renowacji pomnika miejscowej szlachcianki Marii Barzykowskiej - powiedziała nam Zofia Rowińska, organizatorka akcji.

Do tej pory w Sękowej odbyły się trzy kwesty, a zebrane środki pozwoliły na przeprowadzenie renowacji trzech zabytkowych pomników. Troska sękowian o cmentarz parafialny jest ogromna. Dzięki Stowarzyszeniu "Pro Memoria" udało się odnowić najokazalszy pomnik tej nekropolii - Mauzoleum Długoszów, wzorowane na antycznych greckich świątyniach, a zbudowane przed II wojną światową.

- Z posiadanych źródeł wynika, że jego budową kierował sam Władysław Długosz, a budowę zakończono krótko przed jego śmiercią - powiedział nam ksiądz Janusz Kurasz.

W 2007 roku mauzoleum Długoszów pojawiło się na szlaku naftowym. Wówczas proboszcz Kurasz wspólnie z Andrzejem Drzymałą, parafianinem i Ewą Król z PGNiK w Sanoku zaczęli myśleć o jego remoncie. Skoro obiekt znalazł się na szlaku, to powinien wyglądać okazale. I tak zaczęły się początki drogi związanej z renowacją mauzoleum. Inwestycja wartości pół miliona złotych została zakończona w październiku minionego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska