https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Recepta z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ"? Apteki odeślą chorego

Anna Górska
Numer wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Numer małopolskiego NFZ to 06.Imię, nazwisko, adres, PESEL i wiek (w przypadku nieletnich) pacjenta. Sprawdź, czy lekarz wpisał pełny adres.Odpowiedni symbol uprawnienia, np. IB - inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, IW - inwalida wojskowy, ZK - honorowy dawca krwi, Przy braku uprawnień, lekarz wpisuje "X".B - lek bezpłatnyR - ryczałt30%, 50% lub 100% - część, jaką płaci pacjent. Wysokość refundacji ma być wpisana osobno przy   poszczególnych lekach.Pieczątka z imieniem i nazwiskiem oraz numerem prawa do wykonywania zawodu lekarza oraz podpis lekarza.Data wystawienia recepty.Dzień, od którego można wykupić lek, lub znak "X"UWAGA! Recepta jest nieważna, jeżeli znajdują się na niej jakiekolwiek dodatkowe napisy lub pieczątki, w tym "Refundacja do decyzji NFZ"
Numer wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Numer małopolskiego NFZ to 06.Imię, nazwisko, adres, PESEL i wiek (w przypadku nieletnich) pacjenta. Sprawdź, czy lekarz wpisał pełny adres.Odpowiedni symbol uprawnienia, np. IB - inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, IW - inwalida wojskowy, ZK - honorowy dawca krwi, Przy braku uprawnień, lekarz wpisuje "X".B - lek bezpłatnyR - ryczałt30%, 50% lub 100% - część, jaką płaci pacjent. Wysokość refundacji ma być wpisana osobno przy poszczególnych lekach.Pieczątka z imieniem i nazwiskiem oraz numerem prawa do wykonywania zawodu lekarza oraz podpis lekarza.Data wystawienia recepty.Dzień, od którego można wykupić lek, lub znak "X"UWAGA! Recepta jest nieważna, jeżeli znajdują się na niej jakiekolwiek dodatkowe napisy lub pieczątki, w tym "Refundacja do decyzji NFZ" Tak powinna wyglądać prawidłowo wypisana recepta
W 13. dniu obowiązywania nowej ustawy refundacyjnej w aptekach i przychodniach znów zapanował ogromny chaos. Od wczoraj aptekarze nie realizują źle wypisanych recept, w tym tych z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Problem w tym, że 1/3 lekarzy w kraju przybija te pieczątki, żądając zmian w przepisach (czyli zniesienia kar za źle wypisaną receptę). Poszkodowani są pacjenci. Bo albo są odsyłani przez farmaceutów z powrotem do lekarza, albo muszą płacić 100 proc. ceny leku, mimo że im przysługuje refundacja.

Zobacz także: Pełna lista leków refundowanych

Nowa instrukcja Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie odrzucania recept z pieczątkami pojawiła się wczoraj i w wielu aptekach zaczęto ją stosować od razu. Jak to działa poczuła na własnej skórze pani Magdalena, mieszkanka al. Pokoju w Krakowie. - Neurolog niedokładnie wpisał mój adres, zapomniał o podaniu miasta. Musiałam iść po nową receptę - rozkłada ręce kobieta.

Aptekarze protestują, gdyż w myśl zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacji ustawy refundacyjnej, teraz to oni będą odpowiadać finansowo za sprzedaż leków refundowanych na podstawie błędnie wystawionej recepty. Wskazują też inne absurdy. Irena Lisowska z Krakowa zachorowała na zapalenie płuc. Lekarz wypisał jej antybiotyk azimicin (21,48 zł). W trzech aptekach go nie było. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli aptekarz nie ma leku wskazanego na recepcie, jest zobowiązany wyposażyć chorego w tańszy odpowiednik. W tym przypadku odpowiednikiem jest azitrin za 19,98 zł. - Ale ja go też nie mam - rozkłada ręce Krzysztof Tabor, szef jednej z aptek Krakowie. A antybiotyku droższego od azimicinu nawet o 30 groszy nie mam prawa zaproponować choremu, gdyż czeka mnie za to kara - tłumaczy. Pani Irena z zapaleniem płuc idzie do kolejnej apteki.

W podobnej sytuacji znalazł się 37-letni Zdzisław Krajewski, chory na nadciśnienie. Ma prawo do 30-proc. zniżki na leki. Odetchnął z ulgą, gdy kardiolog nie wbił mu pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ", tylko przez 30 minut wypisywał receptę. Później się okazało, że i tak popełnił błąd.

- Wpisał wysokość refundacji nie tam gdzie powinien - 5 centymetrów wyżej od tego miejsca. Panie w aptekach współczuły , ale leku z 30-proc. zniżką, do której jestem uprawniony, nie sprzedawały - nie kryje zaskoczenia. Panu Zdzisławowi udało się trafić na litościwego farmaceutę dopiero w czwartej aptece. Dziś może się okazać, że nie znajdzie ani jednego miłosiernego, bowiem wszystko wskazuje na to, że protest się zaostrzy.

Co robić, gdy farmaceuta nie realizuje złej recepty, a lekarz odmawia wypisania dobrej, zgodnie z nową ustawą refundacyjną? Ministerstwo Zdrowia wczoraj nabrało wody w usta, NFZ też nie przedstawił stanowiska. Małopolscy urzędnicy radzili jedynie zgłaszać skargi do rzecznika praw pacjenta lub biura skarg i wniosków przy ul. Batorego w Krakowie. - Mamy nadzieję, że sytuacja szybko się unormuje - stwierdziła Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Tak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta
Numer wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Numer małopolskiego NFZ to 06.

Imię, nazwisko, adres, PESEL i wiek (w przypadku nieletnich) pacjenta. Sprawdź, czy lekarz wpisał pełny adres.

Odpowiedni symbol uprawnienia, np. IB - inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, IW - inwalida wojskowy, ZK - honorowy dawca krwi, Przy braku uprawnień, lekarz wpisuje "X".

B - lek bezpłatny
R - ryczałt
30%, 50% lub 100% - część, jaką płaci pacjent. Wysokość refundacji ma być wpisana osobno przy poszczególnych lekach.

Pieczątka z imieniem i nazwiskiem oraz numerem prawa do wykonywania zawodu lekarza oraz podpis lekarza.

Data wystawienia recepty.

Dzień, od którego można wykupić lek, lub znak "X"

UWAGA! Recepta jest nieważna, jeżeli znajdują się na niej jakiekolwiek dodatkowe napisy lub pieczątki, w tym "Refundacja do decyzji NFZ"

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rh-
Głupty piszesz. Ekipa Tuska nic nie zyskuje dla budżetu - oni już zgarnęli kasę pod stołem (_dla swoich_) podczas "negocjacji" z koncarnami farmaceutycznymi.
Tu trzeba przeciąć wrzód zwany "publiczną służbą zdrowia"! Ale na to nie ma "woli politycznej". Jak się pojawiają projekty np. prywatyzacji szpitali, to zaraz kaczyści wyskakują z kłamliwymi spotami, żę karetki pogotowia przestaną jeździć (jak podczas ostatniej kampanii).
p
prawnik.
Ta cala afera pieczatkowa, w ktorej ekipa Tuska (PO-PSL) cynicznie szczuje Polakow na polskich lekarzy i na polskich aptekarzy, ma tez drugie dno finansowe - a to : Polska jest na granicy bankructwa i dla przetrwania ekipy Tuska wazny jest teraz kazdy grosz wplywajacy do polskiego budzetu, a dzieki bezsensownej ustawie Arlukowicza (PO) do polskiego budzetu wplywa teraz wiele milionow zlotych, bo Polacy placa wiecej za lekarstwa. Przesada byloby twierdzic, ze Tusk chce te pieniadze ukrasc. Tusk pochodzi z Pomorza, gdzie wychowawczy pruski bat wyleczyl miejscowych z siegania po cudze. Tusk ma szczery zamiar oddac te pieniadze po kilku miesiacach procesow - kiedy sytuacja finansowa Polski ma sie jakoby poprawic. Ale Tusk tego nie odda, bo za kilka miesiecy ropa tak bardzo podrozeje, ze sytuacja finansowa Polski bedzie gorsza niz dzis. "Prawnik" dziekuje za Wasze szpalty. I to byloby na tyle.
R
Rh-
ale zauważ, że z tego co płacisz (a składnik "chorobowy" ściepy na ZUS to malutko) bardzo dużo zabiera machina urzędnicza w ZUS, MinZdrowia i NFZ - dla lekarzy i na lekarstwa zostaje ZA MAŁO. To jest skaza systemu - redystrybucja jest ZAWSZE DROŻSZA - takie są uroki życia w socjaliźmie i zapisów w konstytucji o "darmowej" opiece zdrowotnej. W takiej sytuacji NIE MOŻE STARCZYĆ na przyzwoitą służbę zrowia. Gdyby była ona prywatna to ZOZy i szpitale musiałyby walczyć bezpośrednio o twoje pieniądze podnosząc standard usług - a tak to zabiegają o kasę z NFZ na drodze metnych konkursów i szemranych negocjacji z urzędnikami.
Dlatego NFZ należy zlikwidować!
N
Nikt
Mam dość już tych przepychanek! Płacę składki ZUS, płacę podatki i to z nich jest opłacana służba zdrowia i pensje wszystkich urzędników, lekarzy i gdyby się zastanowić, z moich pieniędzy pensje dostają aptekarz. A kto cierpi? Ja! W tym sporze najbardziej denerwujące jest to, że każda strona walczy o swoje, a dobro pacjenta ma "gdzieś".
R
Rh-
i powinien być zdelegalizowany. W zeszłym roku były niejasne przekręty z kontraktowaniem ZOZów i szpitali, w tym roku bajzel z lekami. Warto też przypomnieć, że w zeszłym roku też był cyrk z listą leków refundowanych. Najlepsze, jest to, że sporo leków, które wtedy "spadły" z listy potaniało nawet _kilkukrotnie_. Jest to dowód na to, że te wszystkie ministerialne ustalenia ceny "sztywnej", "maksymalnej" itp to przygotowany do społu z firmami farmaceutycznymi PRZEWAŁ na wyciągnięcie maksimum kasy od polskiego podatnika (składkowicza ZUS). Cała te refundacja powinna być zlikwidowana, wtedy koncerny będą na prawdę konkurować ze sobą i ceny spadną. Tylko, że wtedy nie będzie miał kto brać pod stołem kasy za wpisanie na listę.
d
diabetyk
bo leki potanialy. A ja zpalce od lutego (bo na styczen mam leki z grudnia) minimum 100 zl wiecej
za te same leki, Tak to nasze media bronia pacjentów.
p
pacjent
zawsze kupuję leki w Nowym Sączu, bo w Łącku jest dużo drożej
n
niestety polak
Chore państwo polskie. Zaprzecza swojej konstytucji:
Rozdział II #
WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA

WOLNOŚCI I PRAWA EKONOMICZNE, SOCJALNE I KULTURALNE

Art. 68. #
1.Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2.Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
3.Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
4.Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
5.Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Ktoś, kto nie stosuje się do konstytucji, powinien zostać zdymisjonowany w trybie natychmiastowym, chyba że jest to celowe działanie państwa polskiego, dążące do eksterminacji ludzi chorych, starych, biednych. Lekarze i aptekarze walczą o słuszną sprawę: dlaczego oni mają odpowiadać za idiotyczne przepisy urzędasów???????
P
Podpisany
a co mają powiedziec? że kasy nie ma na refundację? wszyscy o tym wiedzą ale głosno nie ma odważnego, żeby przyznał...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska