Jedni dla kariery politycznej zostawiają dobrze prosperujące biznesy, inni zawieszają pracę w kancelariach prawnych, bo z parlamentarnego wynagrodzenia można żyć na całkiem przyzwoitym poziomie.
Z tego co zarobili i co posiadają posłowie co roku, podobnie jak radni czy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, rozliczają się w oświadczeniach majątkowych.
Ile dostaje parlamentarzysta?
Posłowie, od czasu kontrowersji związanych z wysokimi nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło, zgodnie z deklaracjami Jarosława Kaczyńskiego, zarabiają o 20 procent mniej. Wynagrodzenie polskiego posła wynosi zatem około 8 tysięcy złotych brutto (obcięte z dziesięciu tysięcy) miesięcznie, do czego dochodzi dieta w wysokości 25 procent pensji. Do tego należy doliczyć fundusz w wysokości do 11 tysięcy złotych na prowadzenie biura.
Zdefiniowania wymaga termin „dieta”. Jest to kwota udzielana parlamentarzyście na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem mandatu. Środki te nie podlegają opodatkowaniu i nie muszą być w żaden sposób rozliczane.
Dla porównania przypomnijmy, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosło 4 950,94 złotych a najniższe to obecnie 2250 zł brutto.
Zobaczcie w kolejnych slajdach, ile zarobili sądeccy parlamentarzyści.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
